Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Zvuky rozbalování bonbonu způsobují orgasmus. Nahrávky kolují na internetu

ČTK

ČTK

15. 5. 2016

Za podivnou zkratkou ASMR se skrývá zvláštní jev: radost a uvolnění způsobené zpravidla zvukem. Na internetu jsou videa s praskáním, hučením, šelestěním a dalšími zvuky stále častější. Jde o jev, který vědci stále nedokážou vysvětlit. Říká se tomu braingasm či „orgasmus mozku“. Pro některé lidi to jsou nepříjemné zvuky, které vyvolávají nervozitu.

Poslouchání hudby

Zdroj: Shuttestock.com

U osob s ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response čili samostatná smyslově-meridiánová reakce), způsobuje šustění při rozbalování bonbonu, klepání dřevěnou lžící nebo praskot kartáče na vlasy mimořádnou radost a hluboké uvolnění.

V dokumentárním filmu věnovaném tomuto jevu z loňského roku vysvětluje mladý muž: „Jako dítě jsem žádal své kamarády, aby mě lechtali prsty v podpaží. Vyvolávalo to ve mně příjemné chvění. ASMR je něco podobného, ale děje se v mozku. Je to jakási vlna, která se šíří po zádech směrem nahoru ke krku,“ říká na serveru Youtube Maxence.

Je těžké nepřirovnávat tento intenzivní smyslový vjem k sexuálnímu potěšení. „Nevyvolává ovšem podráždění, ale naopak klid. Zcela se při tom uvolníte, cítíte se skvěle,“ svěřuje se Pařížan Flo. Lze tedy připodobňovat ASMR k jakési formě hypnózy nebo meditace při plném vědomí? „Ne tak docela,“ soudí Flo.

Abychom mohli meditovat, musíme se na to připravovat, takový stav nepřichází snadno. Hypnóza zase vyžaduje, abychom se podřídili příkazům hypnotizéra. Na rozdíl od těchto technik nevyžaduje ASMR žádné úsilí, žádnou kontrolu, ale spíš celkové uvolnění. Přichází, aniž bychom to čekali, píše francouzský deník Le Figaro.

Osoby s ASMR znají často tento jev už od dětství, aniž jej tehdy dokázaly pojmenovat. „Jako malý jsem pociťoval velkou radost při skřípání křídy na tabuli nebo při šustění papíru. Když jsem narazil na první video s ASMR, byla jsem velmi překvapen, že zdaleka nejsem sám,“ vysvětluje Maxence.

relaxace-poslouchani-hudby

Zdroj: Shutterstock.com

Osoby s ASMR se nyní vzájemně znají a vytvářejí semknutou komunitu. Na Youtube si vyměňují své zkušenosti a tisíce z nich tu poslouchají nejrůznější škrábání a další zvuky.

ASMR ale nadále zůstává jevem s nevysvětlenými mechanismy. Sami vědci nedovedou prokázat vztah mezi zvukem a vznikem pocitů nesmírné radosti, jak je popisují osoby s ASMR. Momentálně se omezují na to, že zdůrazňují souvislost mezi zvuky a nervovými a mozkovými spoji.

Mnozí z komunity jdou ještě dál a hovoří o možném uvolňování hormonu štěstí serotoninu a hormonu lásky oxytocinu. „Mechanismy, které stimulují ASMR u jednotlivců, mohou být aktivovány stejnými biologickými mechanismy, jaké působí při sociální interakci. ASMR podněcuje stejné funkce, jako když někdo někoho hýčká nebo na něj laskavě promlouvá. Vyvolává to stejné pocity uspokojení, relaxace a bezpečí,“ můžeme číst na internetových stránkách ASMR University.

Věda sice nedokáže plně vysvětlit mechanismy působící při ASMR, ale obhájci ASMR ujišťují: „Ne každý je takto citlivý, ale ti, kdo se špatně uvolňují, trpí úzkostmi nebo nespavostí, mohou najít v této praxi skutečnou oporu. Jestliže z této praxe učiníte rituál a budete například každý večer poslouchat nějaké video, může to být ozdravnou pauzou v každodenním stresujícím životě,“ uvádí se na stránkách ASMR University.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zvuky rozbalování bonbonu způsobují orgasmus. Nahrávky kolují na internetu