Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ztracený symbol: Šifry, noetika a svobodní zednáři v novém románu Dana Browna

Redakce

Redakce

28. 3. 2010

Dan Brown: Ztracený symbolPo světoznámé Šifře mistra Leonarda a nedávno zfilmovaných Andělech a démonech přichází Dan Brown se Ztraceným symbolem. V knihkupectvích se přetlačují davy fanoušků obou filmů, kteří se, opojeni ksichtíkem Toma Hankse, již nemohou dočkat dalších dobrodružství Roberta Langdona.

autorka: Lucie Komancová

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Možná právě oni však mohou být příběhem zklamáni. Ztracený symbol je výrazně méně kontroverzní, nabízí méně revolučních výkladů starých mýtů a o něco méně dobrodružství. Zato v něm však nalezneme nespočet momentů k zamyšlení. Nad náboženstvím, nad uměním (jako vždy), ale nově i sami nad sebou.

Příběh nás uvítá ve Washingtonu, kde se slavný symbolog  chystá na jednu ze svých neméně slavných přednášek. Přesvědčen, že prokazuje laskavost starému příteli, dorazí Langdon do slavné Síně soch v Kapitolu. Místo dychtivých obličejů a spousty kolegů tu však nalezne jen jednotky tajné policie, tajuplný pergamen se vzkazem a uříznutou ruku právě toho starého kamaráda, na jehož žádost se sem obtěžoval přijet.

Díky mistrovským kódům a šifrám a několika brilantně vytvořeným vedlejším postavám (šéfka CIA madam Sató mne bude ve snech děsit ještě velmi dlouho) se děj začne posouvat kupředu neuvěřitelným tempem a během pár kapitol je čtenář stržen do nepopsatelného víru záhad, hesel, zednářského hnutí a děl Albrechta Dürera. Nic z toho si však nevychutná do dna, protože spolu s Langdonem věří, že mu zbývá jen pár hodin na záchranu přítele.

obálka Dan Brown: Ztracený symbol

Všechny tři příběhy jsou chytlavé a výborně vypointované (fakt, že většinu zvratů lze předvídat, přičítám na vrub tomu, že předchozí knihy a tedy i autorův styl znám téměř zpaměti). Kde je tedy problém? Hlavně v jejich neustálém střídání. Přeskakování mezi místy, časy a úhly pohledu působí natolik rušivě, že mne to až vytrhovalo z příběhu.

Jinak však nelze než chválit. Evropské čtenáře možná trochu odradí, že Brown tentokrát zůstal na domácí půdě – přece jen, americké dějiny a mýty nám nejsou příliš známé, nebo je nepovažujeme za historii. Dvě stě let sem, dvě stě tam, co to je oproti některým evropským metropolím? I nás však musí zaujmout legendární zednářský poklad, příslib všeobjímajícího vědění a především představení tak úžasného vědního oboru, jako je noetika. Pomocí něj nám Dan Brown opět ukazuje, že víra a věda jedno jsou, nehledě na to, co nám již mnoho století tvrdí všemožné církve.

A to je vlastně celou myšlenkou (a posléze svým způsobem i pointou) této knihy. Myslí-li mnoho lidí na tutéž věc, sama jejich myšlenka může přivodit fyzický efekt – neboli duch může transformovat hmotu. Zdá se vám to jako věta z Bible, vysokoškolské seminární práce nebo nového fantaskního románu Dana Browna? Ve všech třech případech můžete mít pravdu…

Název originálu: The Lost Symbol
Český název: Ztracený symbol
Autor: Dan Brown
Překlad: Michaela Marková a David Petrů
Obálka: Alena Tejnická
Počet stran: 462
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ztracený symbol: Šifry, noetika a svobodní zednáři v novém románu Dana Browna