Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Žloutenka: Nemoc, která vám obrátí život naruby

Irena Siudová

Irena Siudová

2. 6. 2010

Virové onemocnění, nazývané jako nemoc špinavých rukou, nemoc narkomanů nebo také nemoc cestovatelů. To vše je žloutenka, neboli hepatitida. Existuje několik druhů. Žloutenka typu A, B, C, D, E  a G. U nás se vyskytují jen první tři zmíněné. Jak je rozpoznat, rozlišit a léčit? Jak jim případně předejít?

Zdroj: christendomreview.com

Hepatitida, česky zánět jater, je nemoc, kterou není radno podceňovat. Z názvu je jasné, že virem jsou napadena především játra, která tím pádem nepracují jak by měla. Doprovázející jev zežloutnutí, podle kterého říkáme nemoci zkráceně žloutenka, může poukazovat na tuto nemoc, ale spoustě napadených se ve skutečnosti barva kůže vůbec nezmění. Proto je dobré vědět, jak nemoc rozpoznat.

Jak ji poznáme?

Ze začátku se hepatitida projevuje jako chřipka. Nemocný člověk se cítí schváceně, unaveně, má zvýšenou teplotu, potí se, bolí jej klouby a trpí nechutenstvím. Vyjímkou nejsou ani žaludeční potíže spojené se zvracením nebo plynatostí. Přesto se žádný z těchto stavů nemusí dostavit. Stejně jako již zmíněné žloutnutí. To se projevuje nejprve na očním bělmu a teprve později na kůži. Skoro u všech nemocných jsou však na dotek citlivá játra a také uzliny. V případě že máte podezření na nemoc, urychleně vyhledejte lékaře. Jen díky testům můžete nemoc skutečně potvrdit. Žloutenka je totiž nemoc nakažlivá a proto je nutné dbát určitých opatření, abyste ji nešířili dále.

Zdroj: simpleetiquette.blogspot.com

Žloutenka typu A – nemoc špinavých rukou
V tomto případě zvyšuje riziko nakažení prostředí s nízkým hygienickým standardem. Tento typ se vyskytuje po celém světe a postihuje především děti a mladé lidi. Proto je důležité mýt si často ruce, obzvláště před jídlem a dodržovat celkově hygienická pravidla. Léčba je v případě nakažení spojena s hospitalizací v nemocnici, a to až na několik týdnů. Dotyčný dodržuje dietu a kromě nutného přerušení sportovních nebo profesionálních aktivit jsou nutné časté odběry krve. Dobrou zprávou je, že žloutenka typu A nezanechává trvalé následky.

Žloutenka typu B – nemoc cestovatelů
U tohoto typu hepatitidy dochází k nakažení přímým kontaktem s krví, spermatem, slinami a poševním sekretem. K nakažení tedy může dojít při pohlavním styku, poranění o ifnikovanou jehlu, při tetování a piercingu, při používání společných hygienických potřeb jako jsou zubní kartáčky, holící strojky a také je možný přenos z matky na plod. Ohrožení jsou převážně mladí lidé, zdravotníci, policisté a cestovatelé.

Léčba je podobná jako u typu A a u chronické formy onemocnění se navíc injekčně podávají látky ovlivňující imunitu a antivirotika. Léčba je navíc velice finančně nákladná. Dotyčný musí přerušit sporotovní aktivity a smířit se tím, že na delší dobu nebude pánem svého času. Žloutenka typu B může vést až k cirhóze jater a k rakovině jater. Přesto je potěšující, že až 95% nemocných se infekce zcela zbaví.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Žloutenka typu C – nemoc narkomanů
Nejnebezpečnější typ hepatitidy. Možnost nakažení je stejná jako u žloutenky typu B. Nejvíce ohroženou skupinou jsou narkomané. Příznaky jsou podobné abstinenčním příznakům, proto na drogách závislá osoba nemusí poznat, že nemoc má. Velmi často přechází do chronického stádia a je zde vyšší riziko cirhózy jater a onemocnění rakovinou jater.

Další typy žloutenky

Žloutenka typu D
Tento typ žloutenky se může rozvinout u nakažených typem B. Tito nakažení jsou více ohrožení chronickou infekci a tím se stává žloutenka nebezpečnější.

Žloutenka typu E
Přenáší se podobně jako typ A a nepřechází v chronickou hepatitidu. Je nebezpečná pro těhotné ženy, kterým může způsobit až smrt.

Žloutenka typu G
Pro lidský organismus je zcela neškodná. Ten je sice hostitelem viru, ale nedochází k zánětu jaterní tkáně. Podle výzkujmů dokonce tento vir brzdí rozvoj infekce HIV.

Očkování jako prevence
Nejúčinnější prevencí proti hepatitidě je očkování, které se provádí pouze proti žloutenkám typu A a B a to u praktického lékaře. Je určitě rozumné nechat se o něm informovat a pouvažovat nad ním.

Alternativní způsoby léčby
Jako je možné vyléčit alternativní medicínou třeba rakovinu, lze vyléčit i žloutenku. Například homeopatiky nebo třeba vyhledáním mentální příčiny nemoci. Tak jako tak, je nezbytné vyhledat odbornou pomoc a dodržovat základní pravidla, jako jsou přísná jaterní dieta a abstinence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žloutenka: Nemoc, která vám obrátí život naruby