Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Za kouření hrozila v Rusku kastrace

Tabák. Rostlina rodu Nicotiana k nám byla přivežena díky kolonizátorům. Rozšířila se a dnes bychom těžko hledali někoho, kdo v ústech nikdy neměl jedinou cigaretu. Při výzkumech ve školách bylo zjištěno, že velká většina dětí a mladistvých zakusí první cigaretu ještě před svými patnáctými narozeninami.

V kolika letech jste si poprvé zapálili? Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Jistě se vás ve škole ptali, zda víte, co dala Evropa Americe a co naopak Amerika věnovala Evropě.  Do první skupiny bychom mohli zařadit třeba neoblíbenou boreliózu, do druhé možná ještě neoblíbenější syfilis. Ale nejsou to jen zhoubné nemoci, které Evropané zavlekli za moře a Američané do staré dobré Evropy. Dalším kouskem, který se k nám dostal díky Kolumbovým chlapcům, je dnes již dobře známý tabák.

V Turecku za užívání tabáku hrozilo propíchnutí nosu dýmkou

Stalo se to v 15. století, kdy objevitelé nejmladšího kontinentu viděli poprvé domorodce čichat kouř rostliny z rodu Nicotiana – Nicotiana Tabacum.  De Jerez, jeden ze dvou mužů, kteří se stali svědky chování domorodců, následně také vyzkoušel čichání, a stal se tak vůbec prvním evropským kuřákem. Po návratu do Španělska se mu podařilo vyděsit své sousedy vyfukováním kouře z úst. Ti ho, soudě, že jej posedl ďábel, předhodili inkvizici. De Jerez byl upálen.

V roce 1518 vzniká první cigareta a v roce 1560 je také prvně izolována zhoubná látka nám známá jako nikotin. Na konci 16. století za vlády Rudolfa II. se tabák dostává také do české kotliny. Známe dokonce prvního českého kuřáka! Byl jím renesanční básník a kronikář Kutné Hory, jistý Mikuláš Dačický z Heslova. To je pěkná shoda okolností, zvláště vezmeme-li v potaz, že v Kutné Hoře v současné době sídlí největší česká továrna na cigarety.

Pak už to šlo ráz na ráz. Ve Virginii byla založena první tabáková plantáž, v roce 1878 byl na světové výstavě v Paříži představen stroj balící cigarety, který dokázal za jediný den vyprodukovat více než sto tisíc cigaret a svou činností zajistil vyhazov čtyřiceti lidem. V roce 1916 spatřila světlo světa známá značka Lucky Strike a na její propagaci se vůbec poprvé podílely známé osobnosti. Objevuvaly se tedy reklamy s mužnými kovboji a krásnými ženami. Zrodil se zkrátka takový cigaretový průmysl, jaký známe dnes.

Chtěli byste přestat kouřit? Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Ale nebylo to vždycky růžové. Vezměme si třeba takové Rusko. Holandské a anglické lodě dovážely nepřeberné množství tabáku, až se to znelíbilo ruské honoraci, a dovoz stejně jako užívání zakázala. A zákaz to není jen tak ledajaký! Za užívání tabáku hrozilo bičování i odnětí nosu nebo genitálií.

Podobný trest ohrožoval potencionální kuřáky také v Turecku, kde se věřilo, že je to právě kouření, které zapříčiňuje neplodnost a sníženou bojeschopnost vojáků.  V krajních případech dokonce hrozilo propíchnutí nosu dýmkou.

Pochybnosti o účincích tabáku na lidský organismus pokračovaly, a tak v roce 1924 vyšel článek s příhodným názvem Škodí tabák lidskému organismu? Odpověď zní ano a na toto téma se v pozdějších letech diskutovalo stále víc a víc. Pět a pět dohromady si však dal až americký lékař F. L. Telecote, který přišel s domněnkou, že plicní rakovina má něco společného s kouřením tabáku. Jeho objev byl uznán o tři roky později.

V následujících letech se jen více a více rozmnožily studie hovořící o vysoké úmrtnosti uživatelů tabáku, takže pochyby o tom, že plicní rakovinu jistě nezpůsobuje kouření, byly jednou provždy smeteny ze stolu. V roce 1957 přišlo oficiální potvrzení – souvislost mezi rakovinou plic a kouřením existuje! Proč tedy kouříme, když už předešlé generace zcela jasně věděli, že to není zdravé?

Proč kouříme?

Naše závislost na tabáku se skládá ze dvou faktorů – psychického a fyzického. Ten první vzniká až po určitém čase prožitém s cigaretou v ruce. Postupně si navykneme spojovat kouření s některými rituály, a tak se cigareta důkladně vkrade do našeho života a my si ho nakonec bez ní nedokážeme představit.

Co budeme dělat, když nám ujede autobus a další pojede až za deset minut? Co uděláme v hospodě, když si všichni ostatní zapálí? A co teprve ve škole při pauze na oběd. Většinou před námi leží dvě možnosti – obědvat nebo kouřit. Mnoho lidí také s cigaretou počítá v okamžiku stresu – uvolníš se, zapálíš si, bude to v pohodě. Málokdo má přitom na paměti, že nikotin je látkou jen o něco návykovější než heroin. Nejeden mladý člověk už tento fakt podcenil, a proto není výjimkou, že z úst začínajících kuřáků slyšíme ta známá klišé –  mohu kdykoliv přestat, není to problém, jsem pánem svého osudu.

Jak jinak. Možná právě proto dnes kouří až šestnáct procent mladistvých, první cigaretu si pak zapálíme už mezi desátým a dvanáctým rokem. To mi tedy řekněte, kuřáci, nepřijde vám zvláštní, když se k vám na ulici přitočí dítě a žádá po vás cigaretu? Ano, je to dítě. Jen o pár let později, v šestnácti letech, už pravidelně kouří skoro čtyřicet procent mladistvých.

Mám pro vás novinku –  jste vedle, ale snad vám může být útěchou, že si to říkali všichni. Závislosti na tabáku se zbavuje více než těžko a dokonce se říká, že pokud je člověk jednou kuřákem, v budoucnosti ho do kolotoče závislosti vrátí klidně jediná cigareta. V kuřákově mozku prý dochází k nezvratným změnám.

Kolik cigaret denně vykouříte? A za jak dlouho po probuzení do úst vkládáte první cigaretu? Kouříte více než deset cigaret denně a první cigaretu do úst vkládáte méně jak hodinu po probuzení? Pak vám gratuluji, jste závislý na tabáku. A jako u každé drogové závislosti, pokud tělu zamezíte přístup k droze, nutně se to projeví. V tomto případě dochází ke zvýšené chuti na cigaretu, objevují se deprese, špatná nálada, nespavost.

Světový den tabáku připadá na poslední květen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za kouření hrozila v Rusku kastrace