Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Svět knihy 2011: V programu hledejte arabskou literaturu a e-knihy

FOTO: Svět knihyRok se s rokem sešel a pražské Výstaviště opět až po strop zaplní knihy, jejich autoři, čtenáři a všichni, co s knihami nějakým způsobem spojili svůj život. Knižní veletrh a festival Svět knihy začne ve čtvrtek 12. a skončí v neděli 15. května.

FOTO: Svět knihy

Také letos má Svět knihy co nabídnout, Zdroj: sckn.cz

Letošní veletrh je sedmnáctý v pořadí. Těšit se můžeme na 322 vystavovatelů, 211 stánků a 47 zemí.

Po loňském Polsku pozici čestného hosta zaujme pro nás lehce exotická země Království Saúdské Arábie. Na stánku této země v areálu pražského Výstaviště budou k nahlédnutí a ke koupi odborné knihy, beletrie i literatura pro děti a mládež ze saúdskoarabského prostředí. K návštěvě vybízí také doprovodné akce v podobě výstav, které mají za úkol arabskou kulturu přiblížit i jinak než knižně. Svět knihy z Arabského poloostrova navštíví zástupci Ministerstva kultury a informací, Knihovny krále Andul Azize, Národní knihovny krále Fahda, přítomné budou i některé saúdské univerzity.

Zaujme Prahu arabská literatura?

Ruku v ruce se Saúdskou Arábií Svět knihy navštíví literatura také z jiných arabských zemí. Letos je totiž arabská literatura hlavní téma veletrhu. Na setkání se spisovateli a speciální pořady zve Egypt, Tunisko, Maroko, Irák nebo Libanon. Debatovat a přednášet se bude o islámu, mystice, orientalismu, o arabských revolucích nebo o spisovatelkách-ženách.

Foto: Mekka

Arabská literatura je hlavní téma Světa knihy 2011, Zdroj: sxc.hu

Bez povšimnutí veletrh nenechaly ani jiné světové země. Dorazí například Laurent Binet z Francie, Steve Sem-Sandberg ze Švédska, Julián Ciocan z Rumunska nebo Tae Ko Un z Jižní Koreje.

Svět knihy je ale český festival a nejvíce spisovatelů samozřejmě do Prahy dojede z České republiky. Někteří se veletrhu účastní pravidelně, pro jiné to bude premiéra. Nové knihy představí a podepíše například: Pavel Kohout, Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, Jaroslav Rudiš, Jiří Dědeček, Arnošt Goldflam, Eva Hauserová, Radek Malý, Zdeněk Svěrák, Radka Denemarková, Martin Hilský, Tomio Okamura nebo sám prezident Václav Klaus.

Pro každého něco

Veletržní novinkou je pavilon, který bude patřit novému fenoménu – e-knihám. Kromě samotných čteček, které si kdokoli může osahat, jsou připraveny přednášky o e-knihách, prezentace českých portálů nabízejících knihy v elektronické podobě a samozřejmě zamyšlení se nad budoucností knih klasických. K e-knihám se v diskuzi budou vyjadřovat i čeští spisovatelé jako Jáchym Topol, Petra Hůlová nebo Markéta Pilátová.

FOTO: Čtečka

Svět e-knih jako nový pavilon veletrhu, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Už tradičně se v rámci veletrhu udílí několik literárních cen. Nakladatelství oceňují své nejúspěšnější a nejoblíbenější vydané knihy a jejich autory nebo ilustrátory. Také Cena Jiřího Ortena se stejně jako v předchozích letech udělí právě na veletrhu. Zdi Výstaviště uslyší také jména vítězů literárních soutěží, například Souboje čtenářů – soutěže ve znalosti obsahu knih. Mapa roku, Slovník roku, Český bestseller za rok 2010, Knihkupecký žebříček – to je jen zlomek cen, které budou na veletrhu předány.

Organizátoři ani letos nezapomněli na nejmenší. Pro děti jsou připraveny soutěže a zábavní pořady, autorská čtení a jiné přitažlivé akce. Představení kuchařek a kuchařů, užitečné rady do kuchyně čekají zase na ty, kteří rádi tráví čas u plotny s knihou v ruce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svět knihy 2011: V programu hledejte arabskou literaturu a e-knihy