Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Štítná žláza a její choroby

Cítíte se unavení? Trpíte zácpou, zimomřivostí, sníženou výkonností? Cítíte tlak na průdušnici, máte problémy s dýcháním, přibýváte na váze, bolí vás svaly a klouby, nebo máte psychické problémy, sklon k depresím, nezájem o cokoliv? Možná trpíte sníženou funkcí štítné žlázy. Pokud vám začínají vypadávat vlasy, vaše kůže získává nažloutlý tón, je celkově hrubší než obvykle, nebo vám začínají prosakovat oční víčka a mění se tím váš výraz v obličeji, je nejvyšší čas, abyste se nechali vyšetřit na sníženou funkci štítné žlázy.

U snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) dochází k celkovému zpomalení organismu, zvyšuje se množství krevních tuků a může tak dojít i k postižení srdce. Hypotyreóza se vyskytuje u většiny nemocných štítnou žlázou. Stejně tak ale můžete trpět zvýšenou funkcí štítné žlázy. U zvýšené funkce štítné žlázy dochází k celkovému zrychlení organismu. Může se objevovat zrychlený tep, bušení srdce, jemný třes rukou, horkokrevnost, nadměrné pocení, nespavost, vypadávání vlasů, svalová slabost, otoky, průjem, zvýšená chuť k jídlu, hubnutí a výkyvy nálad jako euforie, úzkost, neklid, nervozita a únava. Na kůži se mohou objevit bílé skvrny nebo naopak v obličeji rudnutí.

Při Basedowově nemoci se může objevit vystoupení oka z očnice, které znemožňuje pacientovi zavřít oči, způsobuje dvojité vidění nebo zvýšenou citlivost očí na světlo. Lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy mívají vysoký tlak, u žen se mohou objevit poruchy menstruačního cyklu a je zde zvýšené riziko potratu. Hypertyreóza se vyskytuje asi u 2% dospělých.

Co se vlastně v těle děje?

Tělo řídí dva základní systémy, které se vzájemně ovlivňují – nervový systém a systém žláz s vnitřní sekrecí. Nervový systém působí rychleji, zatímco účinky systému žláz s vnitřní sekrecí se projevují pomaleji, jsou však dlouhodobější. Za štítnou žlázou jsou uložena čtyři příštítná tělíska. V nich se tvoří hormony, které kontrolují hladinu vápníku a fosforu v krvi. Jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí. Když v těle klesne množství vápníku, příštítná tělíska začnou tvořit hormon parathormon (PTH), který urychluje odbourávání vápníku z kostí a zvyšuje jeho koncentraci v krvi.

Vápník je nezbytný pro převod nervového vzruchu i pro svalovou kontrakci. Hormon kalcitonin naopak snižuje množství vápníku v krvi a je produkován buňkami štítné žlázy. Snižuje vstřebávání vápníku z potravy a činnost buněk, které uvolňují vápník z kostí. Snižuje také zpětné vstřebávání vápníku a fosforu v ledvinách. Vysoká hladina PTH způsobuje řídnutí kostí, ledvinové kameny a svalové slabosti.

Štítná žláza produkuje hormony tyroxin a trijodhyronin. Pokud se z buněk štítné žlázy neuvolňuje dostatek hormonů, nebo je jich naopak přebytek, dochází ke zhoršené činnosti štítné žlázy.

Existují dva typy zhoršené činnosti štítné žlázy:

Snížená činnost (hypotyreóza), která je způsobena vytvořením takzvané strumy, tedy zvětšením žlázy. Ve strumě se pak tvoří většinou nezhoubné uzly, které snižují její funkci. Strumy se tvoří z různých příčin. Nejčastější příčinou vytvoření strumy je nedostatek jódu nebo zánět štítné žlázy. Zánět může být buď infekčního původu, nebo autoimunitního. U autoimunitního zánětu dochází k agresivní reakci imunitního systému vůči tkáni vlastní štítné žlázy. Imunitní systém pak napadá vlastní buňky štítné žlázy a klesá tím počet vyprodukovaných hormonů. Někdy se porucha štítné žlázy může objevit po léčbě radiojódem.

Zvýšená činnost (hypertyreóza) je stav, kdy žláza produkuje větší množství hormonů, než je potřeba. Tady také dochází ke zvětšení štítné žlázy. Může vzniknout z takzvané Basedowovy choroby – autoimunitní poruchy, kdy dochází k takové imunitní reakci, že se v těle začnou tvořit protilátky, které zasahují proti tkáním štítné žlázy. Nebo může být způsobena také vytvořením toxické nodózní strumy, kdy funkce štítné žlázy není narušena, ale klidové uzly se stanou aktivními a podněcují tělo ke zvýšené hormonální činnosti. Zvýšená činnost štítné žlázy může také vzniknout z předávkování se hormony štítné žlázy, které byly podávány za účelem léčby hypotyreózy.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Nebojte se nechat vyšetřit

Máte-li podezření na nemoc štítné žlázy, nebojte se nechat vyšetřit. Vyšetřeny by měly být hlavně dívky v době, kdy dochází k hormonálním změnám (v pubertě, těhotné ženy, ženy po porodu a ženy po menopauze). Přestože počáteční příznaky se dají obtížně poznat, nemoc se dá v počátku velmi dobře léčit. Lékař zjistí poruchu štítné žlázy z krevního odběru a ultrasonografií.

Krevní obraz ukazuje množství hormonu tyroxofinu a tyreostimulačního hormonu z podvěsku mozkového, který štítnou žlázu řídí. Ultrasonografie ukazuje, jak je štítná žláza veliká, její uspořádání i uzly.

Pokud lékař zjistí, že máte sníženou činnost štítné žlázy, pravděpodobně vám předepíše hormony štítné žlázy, které se musí tělu dodat. Snížená funkce štítné žlázy se většinou nedá vyléčit a léky se tedy musí užívat doživotně. Bohužel můžete po lécích přibrat na váze, zvlášť pokud máte výrazně sníženou funkci štítné žlázy.

Tuňákový salát, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

O něco lépe na tom budete, pokud budete trpět zvýšenou činností štítné žlázy. Pak budete pravděpodobně užívat léky blokující tvorbu hormonů. Pokud bude vaše nemoc způsobená zánětem, je možné, že po vyléčení zánětu se tělo samo vrátí do původního stavu. Měli byste se ale vyhýbat stresovým situacím a fyzické i psychické zátěži. Neměli byste pít černou kávu, alkohol a pobývat moc na sluníčku.

Vysoká pravděpodobnost vyléčení je také u Basedowovy nemoci, kdy dostanete pravděpodobně takzvané betablokátory. Jejich množství se bude časem snižovat a funkce štítné žlázy se většinou upraví do 2 až 3 měsíců od počátku léčby.

Další možností je nechat si žlázu chirurgicky odstranit, pak ovšem nebude produkovat žádné hormony a museli byste je doživotně dodávat organismu ve formě léků. Existuje pak ještě šetrnější způsob, jakým je ozařování radioaktivním jódem. Ten je ovšem nevhodný pro těhotné ženy.

Onemocnění štítné žlázy se pravděpodobně nevyhnete. Ale můžete snížit její riziko konzumací potravin bohatých na jód, těmi jsou třeba mořští živočichové. A hlavně nepodceňujte počáteční příznaky nemoci a nechte se včas vyšetřit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štítná žláza a její choroby