Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Scorsese nadupal film o Georgi Harrisonovi hudbou od Beatles

Nela Christovová

Nela Christovová

23. 10. 2012

Už i poslední beatlesák George Harrison se dočkal vlastního dokumentu. K výročí jeho smrti na rakovinu natočil Martin Scorsese biopic narvaný vtipnými i dramatickými příběhy.

Jaký je rozdíl mezi komerčním a fanouškovským dokumentem? V tomhle případě stopáž. Tři a půl hodiny dlouhý materiál o slavném beatlesákovi se svou délkou řadí spíš do kolonky fanouškovská záležitost, která ale bohužel v kinech jen těžko najde diváky.

Režisér Martin Scorsese málokdy šlápne vedle, a proto byl i pro tenhle film jasnou volbou. Že to nedává smysl? Sice ho proslavila dramata jako Taxikář nebo Mafiáni, ale na kontě už má i slušnou řádku dokumentů. Většinu z nich spojuje hudební téma, natočil dokument o Michaelu Jacksonovi, Bobu Dylanovi nebo záznam z koncertu Rolling Stones.

George Harrison: Living in the Material World ale tuto příležitost dostal a na konci října míří i do českých kin. Těžko však soudit, na jakou cílovou skupinu tvůrci ve skutečnosti mířili, co do obsahové stránky se toho dozvíte asi tolik, co byste si o Georgi Harrisonovi přečetli za patnáct minut na Wikipedii.

FOTO: George Harrison: Living in the Material World

George Harrison si materiální svět kolem dokázal užít. Zdroj: EEAP

Film tvoří hlavně rozhovory prokládáné hudebními úryvky a fotkami. Harrisonovým mládím tvůrci jenom prolétnou a zakotví až v období hudebních začátků The Beatles. Jeho přátelé za pomoci svižného střihu skládají mozaiku drobných historek z Harrisonova života. Věděli jste třeba, že dlouho uměl hrát jenom na čtyři struny? Až kolegové z kapely mu vysvětlili, že by kytara měla mít o dvě struny navíc.

Dokument, rozdělený do dvou částí, dostal název podle jednoho z nejslavnějších sólových alb tohoto kytaristy a zpěváka. Výběr názvu ale nebyl až tak náhodný, George v 60. letech hodně ovlivnila indická filozofie ztělesněná svérázným Ravim, který učil kytaristu odpoutat se od materiálna.

Hare hare se valí odevšad

Soudě dle vyprávění jeho kolegů by každý normální člověk řekl, že mu Ravi na pěkných pár let mírně zatemnil mozek. A zřejmě nejenom jemu, protože se režisér Martin Scorsese rozhodl věnovat této hare krišna pasáži přes třicet neuvěřitelně zdlouhavých minut. A pak ještě další slušnou porci v průběhu dokumentu.

[youtube_660]xKqe_8tryJo[/youtube_660]

Ano, Harrison se stal východní filozofií posedlý, ale to jsme pochopili už po prvních třech minutách. Scorsese se tak mohl mírně zamyslet, jestli je pro diváky zajímavé nacpat do dokumentu takovou dávku právě tohoto tématu i za cenu lehce odrazující stopáže.

Očima Lucie Šimůnkové: Hudební skupina Beatles nikoliv jako fenomén, ale jako parta kamarádů. George Harrison nikoliv jako jeden z jejích členů, ale jako samostatná osobnost. Snímek Martina Scorseseho je na první pohled určen zejména Harrisonovým fanouškům. Napovídá tomu stopáž (208 minut) i celkové provedení filmu, které je velmi konvenční.

Sestává zejména ze svědectví přátel, rodiny i archivních rozhovorů se samotným Harrisonem. Kopíruje celou jeho kariéru, všem jeho aktivitám dává velký prostor, i když se poměrně důsledně vyhýbá negativním stránkám zpěvákovy osobnosti. Z toho plyne i to, že film se v druhé polovině stává značně únavným a celkový dojem z něj je velmi nejasný. Ano, Harrison zjevně byl renesanční a velmi talentovaný člověk. Ovšem to se můžeme dozvědět i z Wikipedie. Od dokumentárního filmu očekáváme netradiční pohled na velkou osobnost, která se však zde rozplyne v desítkách minut svědeckých výpovědí.

Hodnocení: 3***

Harrisonově pobodání nebo dokonce i smrti tvůrci překvapivě věnují jenom minimum prostoru, přitom tady by si film zasloužil větší hloubku. Nová fakta, výpovědi blízkých, zkrátka nějaké stokrát nečtené informace… Dokumentaristé také jako by mírně pozapomněli na temnější stránku vousatého beatlesáka, kterého potkaly různé průšvihy jako závislost na LSD, která je spíš jenom naznačena.

FOTO: George Harrison: Living in the Material World

Hare krišna, hare rama… A tak pořád dokola, dokud nezešílíte. Nebo to nevypnete.

Co se ale opravdu povedlo, byla dynamická sestava Harrisonových kolegů i členů rodiny. Skvělí vypravěči jako Ringo StarrYoko Ono nebo Eric Clapton dokázali vybrat ty nejzajímavější historky představující George jako vtipálka, ale i nečekaně depresivního člověka.

Living in the Material World je poměrně nevyvážený dokument. Od první do poslední minuty je nadupaný skvělou hudbou, jenže to nejzajímavější se odehrává téměř až na konci. A tam dojde už jen málokdo.

George Harrison: Living in the Material World

Dokumentární / Životopisný
USA, 2011, 208 min

Režie: Martin Scorsese
Hrají: George Harrison, Paul McCartney, Ringo Starr, Eric Clapton, George Martin, Yoko Ono

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Scorsese nadupal film o Georgi Harrisonovi hudbou od Beatles