Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Krále Hamleta pohřbili na Vítkově. OLDstars zaslouží pochvalu

Shakespearova témata jsou stále aktuální. Jak přiblížit anglického dramatika současným divákům, řeší spousta umělců. OLDstars dokázali zasadit příběh do současnosti, čímž mu dodali výraznou aktualizaci. Škoda jen, že nezašli ještě více do detailů.Hamlet je ve své podstatě nesmrtelný. I když při každém uvedení umírá, nikdy nezemře naposledy. Témata a otázky propojující příběh jsou natolik nadčasové, že nikdy neztratí na aktuálnosti. Jenže málokterý moderní divák se chce dívat na ducha v brnění, který bloudil po hradbách kdysi v minulosti.

Mladší diváci leckdy ani bez dobových souvislostí nepochopí jednání některých postav. Proto oceňuji každý pokus o přiblížení historické látky současnému divákovi. Ten od OLDstars si zaslouží pozornost a hlavně pochvalu.

FOTO: Hamlet, OLDstars na Vítkově

Smetánka a Hamlet. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

I když se najdou drobné nedostatky, které celkový dojem ztrpčují, samotný nápad a jeho provedení jsou mimořádné. OLDstars zasadili Hamleta do současnosti, a to jak díky kostýmům, tak díky aktualizaci některých rekvizit.

Zprostředkovat pohřeb krále Hamleta nebo následnou svatbu Gertrudy a Claudia celému národu v reálném čase nebylo v renesanci možné. Zato dnes jde o naprosto běžnou praktiku, kdy mohou být všichni prostřednictvím televizních kamer přítomni jakékoliv významné události.

Očima Anny Kottové: Obrovský prostor uvnitř památníku vytváří ozvěnu, se kterou se herci složitě vypořádají. Nejdůležitější v tomto případě bylo postavení herce směrem k divákům a precizní výslovnost. Tu někdo zvládal lépe a jiný hůře. Proto se na Vítkově příliš často nehraje, a tak klobouk dolů před odvahou mladých členů OLDstars. Přestože Hamleta zkrátili pod tři hodiny, diváci pochopí jak charakteristiku postav, tak děj.

Matěj Vejdělek vymodeloval Hamleta jako bláznivého floutka, který nechtěl nikomu ublížit, a pouze ho lapily intriky na královském dvoře. Náročnou, mnohdy rozpolcenou hlavní roli ztvárnil Vejdělek vskutku uvěřitelně. Martinovi Satoranskému zase padla role lstivého dánského krále jako ulitá. OLDstaři podrhli inscenaci také kostýmy. Oranžové ponožky Guildesterna a fialové Rosencrantze to dokazují.

Hodnocení: 80 %

V Hamletovi se diváci stávají přímými svědky králova pohřbu promítaného na plátno, stejně jako jim kamera zprostředkuje lepší zážitek z Claudiovy promluvy k lidu, kdy vidí novému králi do tváře, i když se nachází na balkoně vzdáleném mnoho metrů. Jeho proslov je navíc sepsán na kartičkách, které dnes používají snad všichni politici. Zkrátka aktualizace do posledního detailu.

FOTO: Hamlet, OLDstars na Vítkově

Lstivý král osnuje plány

Aktualizace se nevyhnula ani kostýmům. Ty jsou velice jednoduché, vkusné a dobře zvolené. Muži mají až na pár výjimek elegantní obleky, doplněné kravatami. Ženy pak oblékají podle situace méně či více elegantní šaty různých barev.

Hamlet má na začátku rovněž oblek, později ho ale vymění za ležérnější oděv. Tričko s Kurtem Cobainem působilo uvolněně a ve výsledku podpořilo celkový dojem casual stylu.

Recenzujeme: OLDstars se blýskli ruskou klasikou. V HarOLDu se hrají Tři sestry

Pestrými barvami hrály kostýmy Rosencrantze a Guildensterna. V celkovém pojetí, kdy obě postavy byly vykresleny jako veselí panáčkové pro zasmání, se mi nápad velmi zamlouval.

K zábavnosti princových pseudopřátel přispěly i herecké výkony. Oba představitelé byli dobří, ale přeci jen Dan Brátka často převyšoval Jana Battěka. Vyrovnanější výkon by prospěl především celku.

FOTO: Hamlet, OLDstars na Vítkově

Rosencrantz (vlevo Jan Battěk) a Guildenstern (vpravo Daniel Brátka) vnáší do Hamleta komické prvky

Jako naprosto výjimečný výkon musím ocenit herectví Matěje Vejdělka jako Hamleta. Věřila jsem mu každé slovo, vzdech, dokonce i pláč okamžitě v úvodní scéně. Jako jeden z mála neměl naprosto problém kompletně rozezvučit ohromný prostor památníku na Vítkově.

Velký prostor je rozhodně plusem a přenést Hamleta v této podobě na malé jeviště, například na domovskou scénu do HarOLDu, by bylo naprosto nemyslitelné. Zkrátka OLDstars udělali Hamleta pro velkou scénu, tak na ní musí zůstat.

FOTO: Hamlet, OLDstars na Vítkově

Matěj Vejdělek nosil v roli Hamleta tričko s Kurtem Cobainem

Škoda jen, že někteří herci měli, především zpočátku, problém hlasově prostor vyplnit. Jako největší problém Hamleta bych viděla neaktualizaci jazyka vzhledem ke všem ostatním složkám. Přeci jen Ofélie se sluchátky kolem krku by měla spíš než: „Jistě, bratře,“ pronést, „Jasně, brácha.“.

I přes tento nedostatek ale hodnotím inscenaci kladně. Myslím si, že dokazuje nejen nadčasovost a aktuálnost Shakespearových myšlenek, ale je dobrým způsobem, jak ke klasice přivést nenásilnou formou mládež školou povinnou.

Hamlet

OLDstars, Národní památník na Vítkově

Autor: William Shakespeare

Režie: Tomáš Staněk

Hrají: Matyáš Řezníček/Matěj Vejdělek, Tomáš Žatečka/Martin Satoranský, Jeník Tyl/Martin Steve Luhan, Tereza Kaucká/Nina Šimůnková, Tomáš Kotrba/Oskar Bábek, Anna Peřinová/Tereza Gsöllhoferová, Jan Battěk, Daniel Brátka a další

Reprízy: sobota 24. listopadu 16:00 a 20:00

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Krále Hamleta pohřbili na Vítkově. OLDstars zaslouží pochvalu