Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Jeden den. Anne Hathaway je tentokrát pouze dobrou přítelkyní

Tereza Janíková

Tereza Janíková

8. 10. 2011

Dvacet tři let. V takovém časovém rozmezí nám filmová páska ukazuje Emmu a Dextera. Potkali se na promoci a od té doby jsou – kamarádi. Ale jak známo, kamarád taky rád.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/jeden-den_2011_one-day/]

Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Zvláštní je ale způsob, jakým je nám těchto 23 let předkládáno. Není pravda, co tvrdí oficiální text distributora. Emma a Dexter (Anne Hathaway a Jim Sturgess) se nesetkávají pouze jednou ročně. Film nám je (někdy společně, někdy ne) ukazuje vždy pouze v jeden den v roce – 15. července. Toho dne se totiž roku 1988 poprvé potkali.

Herec anglického původu Jim Sturgess se narodil v roce 1981 v Londýně. Do širokého povědomí se dostal díky beatlesáckému muzikálu Across the Universe (2007), kde ztvárnil hlavního hrdinu Judea. Od té doby mu patří nejen Anglie, ale i Hollywood. Mladé fanynky potěšil v dramatu z prostředí casina Oko bere (2008), svůj velký herecký talent naplno projevil ve filmech jako je thriller Štvanec IRA (2008) nebo naposledy Útěk ze Sibiře (2010).

Let´s stay friends

To nám dává zajímavou možnost sledovat vývoj jejich životů formou jakési skládanky. Vždyť kdykoli se ve filmech objeví titulek O X let později, jsme nadržení, nakolik se hlavní hrdinové a jejich životy změnili. Tady to můžeme zažít každých několik minut.

Anne bikiny nerada, Zdroj: distributor filmu

Z Edinburghu do Londýna, z Londýna do Paříže a zpět. Z mexického bistra ke spisovatelské kariéře, z televizní show k alkoholu. K láskám, k rozchodům. Ale ať se děje cokoli, Emma a Dex jsou tu vždy jeden pro druhého. Nejlepší přátelé, mezi kterými to sem tam zajiskří. Jenže problém je se v těchto zajiskřeních sejít. Potulují se tak ve svých životech (ať už zrovna úspěšně, nebo neúspěšně) s jednou jedinou kotvou – tím druhým.

Role Emmy se zhostila Anne Hathaway (Láska a jiné závislosti), role Dextera Jim Sturgess (Útěk ze Sibiře). Zatímco Hathaway je už slušnou stálicí romantických komedií, Sturgess je v tomto žánru nováčkem. Oba hrají výborně, oba zvládají nejrůznější stavy, emoce i stárnutí. Bohužel spolu jim to moc nesedí. Jakkoli se snaží, nehodí se k sobě. Bídná energie ústředního dua je tak prvním zádrhelem filmu.

Pro koho že vlastně točíme?

Druhým zádrhelem je fakt, že se tvůrci nedokázali rozhodnout, kam snímek nasměrují. Bude to klasická hollywoodská romanťárna pro davy, nebo originální kousek nakukující k nezávislé scéně? Samozřejmě – nejlepší je něco mezi, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jeden den tak osciluje mezi těmito dvěma protipóly, přičemž nevznikla příjemná kompromisní kombinace, nýbrž nesourodý film.

A to námět je skvělý. Jeden den je adaptací stejnojmenné knihy britského spisovatele a scenáristy Davida Nichollse, který si sám napsal i scénář k filmu. Možná kdyby vzal režii do ruky někdo jiný… Přitom režisérka Lone Scherfig (pochází z Dánska) není žádné ořezávátko. V její filmografii můžeme najít například Školu života (2009) nebo Wilbur se chce zabít (2002), oba snímky vznikly v britské produkci.

Nezáleží však na tom, na jaké straně oceánu film vznikl. Americká nezávislá scéna nabízí stejně kvalitní dílka jako ta britská. Za příklad slouží americké romantické filmy Procitnutí v Garden State nebo 500 dní se Summer. Citlivé melancholické komedie, kterým nechybí vtip a nadsázka, a ani tolik potřebné emoce. Originálnímu tématu Jednoho dne by mnohem víc slušel právě takový styl.

Klišé versus originalita

Jeden den provází i nevyrovnanost mezi skutečně výborně vypointovanými scénami, které potírají všechna zavedená vyústění situací, a množstvím klišé . A to ještě nebyla zmíněna nevyváženost dvou různých částí – před zvratem (tři čtvrtiny filmu) a po něm. Rázem se z romantické komedie stává vážnější záležitost. Bohužel tak, že celek působí nepřirozeně a nekompaktně. Člověk by až řekl, že to k nám není úplně fér.

Má mě rád(a), nemá mě rád(a)?

Nevyváženost, nevyrovnanost, nesourodost, nerozhodnost – právě to je finální charakteristika Jednoho dne. Zajímavá struktura, ze které by se však dalo vytřískat mnohem víc. Emoce, jež se podařilo předat jen napůl. Parádní momenty i klišé těžkého kalibru. Déle než jeden den v nás proto zůstane jediné – rozpačitý pocit. Přesto, pořád lepší než dokola omílané hollywoodské šlágry typu Hlavně nezávazně apod. Za to a za docela příjemnou atmosféru končícího léta malý bod nahoru. Ale jen malý.

Jeden den (One Day)

Romantický / Komedie
USA, 2011, 107 min

Režie: Lone Scherfig
Hrají: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Romola Garai, Patricia Clarkson, Jodie Whittaker, Jamie Sives, Ken Stott

Hodnocení:  3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jeden den. Anne Hathaway je tentokrát pouze dobrou přítelkyní