Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Recenze: Antonín Bajaja a jeho krásná modrá Dřevnice

Redakce

Redakce

26. 5. 2010

Před nedávnem vyšla současnému zlínskému prozaikovi Antonínu Bajajovi nová kniha, která byla dokonce nominována na cenu Magnesia Litera. Jmenuje se Na krásné modré Dřevnici a je především autorovým vzpomínáním na vlastní dětství v rodném Zlíně.

Antonín Bajaja Zdroj: wikipedia.org

Kniha Na krásné modré Dřevnici je stylizována jako soubor dopisů adresovaných autorově sestře Jeanne. Ty ale nejsou chronologicky uspořádané, nýbrž poskládány jakoby náhodně. Stejně tak nejsou ani vzpomínky na dětská léta, o kterých autor v dopisech píše, řazeny podle časové souslednosti. Tím zřetelněji ale vystupuje rozdíl mezi obrazem poválečného Zlína a Zlína (později Gottwaldova) v době znárodňování. Na jednotlivých osudech obyvatel města tak můžeme sledovat, jak minulý režim nakládal s továrníky, bohatými měšťany a všemi ostatními tzv. reakcionáři.

Antonín Bajaja nás zavádí mezi zlínskou vyšší společnost konce čtyřicátých, ale především padesátých let, která se pravidelně schází u řeky Dřevnice. Zde pořádá pikniky, v zimě společné bruslení, v létě koupání, a při tom nezávazně konverzuje, a to stále častěji o politice. Jsou nám představovány různé typy lidí, které svým charakterem připomínají lidské figurky Nerudových Povídek malostranských. Povětšinou se totiž jedná o postavy lehce komické, a to jak kvůli svému poněkud výstřednějšímu vystupování, tak u některých i kvůli „nepříliš české“ mluvě.

„Natürlich. Gräfin Wrbna ma vždycky pousledni informace. Ty nejlepši a pouchopitelně diskretni.“ „Myslíte informace… ty od spiritistů?“ „Taktež. Aber nemá jenom svoje spiritualni kounexe. Gnädige Frau, ouna sama, sama personally ma duši très sensible, velice citlivou, přinesla si ji od roudiču z velkostatku, tam žila au coeur de la nature vivante mezi zviřatkama, pouvidala si s nimi, ouni měli stado kraviček a kouně pro rajtovani und faisanderie…“

Na krásné modré Dřevnici Zdroj: archív nakladatelství Host

Malý Zbygniew Lukonski (tak se autor v dopisech své sestře podepisuje), syn váženého zlínského lékaře, pozoruje svýma dětskýma očima veškeré dění kolem sebe, reflektuje ho a sám se do něj zapojuje.

Společně se sestrou Jeanne a svými přáteli provádí běžné dětské lumpárny (například prodává koňské koblihy), které čtenáře nejednou přivedou k úsměvu. Do jeho nevinného dětského světa se ale pomalu vkrádá socialistická ideologie. Zbygniew touží stejně jako jeho spolužáci po pionýrském šátku, s hrdostí recituje oslavné revoluční básně, které se učí ve škole, a dokonce chce udat svoji rodinu kvůli poslouchání Svobodné Evropy. Postupně jsou ale rodiče jeho kamarádů, známí jeho rodičů, a nakonec i jeho otec uvězněni, aniž by mu bylo jasné proč. Velké dějiny vstupují do dějin soukromých.

Antonín Bajaja Zdroj: archív nakladatelství Host

Bajaja vypráví s lehkostí, bez patosu či přehnané nostalgie. Střídá notu humornou s notou vážnou. Mění i jazyk vyprávění, chvílemi píše čistě spisovně, pak s prvky nářečí. Stylizované dopisy často obsahují nejen vzpomínkové linie, ale jsou prokládány i kratšími beletristickými texty, či básněmi. Často dochází k „poetizaci“ textu, při které se lyrický popis rozvolní natolik, že část věty doslova vypadne a utvoří verš, někdy dokonce i celou báseň. Román je tedy zajímavý nejen svou kompozicí, ale i celkovou grafickou úpravou.

Kniha Na krásné modré Dřevnici je především vzpomínáním. Je ale také konfrontováním doby současné s dobou minulou, konfrontováním dětského pohledu na padesátá léta s pohledem dnes již dospělého muže. Na jedné straně je krásným příběhem uplynulého dětství, na straně druhé svědectvím o nepříliš šťastné době minulé.

Název: Na krásné modré Dřevnici
Autor: Antonín Bajaja
Počet stran: 376
Vazba: vázaná
Vydalo: nakladatelství Host, Brno 2009
Doporučená cena: 299,- Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Antonín Bajaja a jeho krásná modrá Dřevnice