Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Liga Výjimečných: Pod vlajkou Jejího Veličenstva

Redakce

Redakce

21. 2. 2010

Liga vyjimecnych 1Českému člověku je jméno Alana Moorea poslední dobou známo především díky Watchmenům, a to ne ani tak originálního komiksu, ale filmové adaptace. Moore však není autorem pouze Watchmenů a byla by chyba škatulkovat si ho podle jednoho jeho díla. O to víc, když zrovna Mooreovy komiksové práce už hojně vycházejí i u nás. A jedním z jeho klasických děl je i Liga Výjimečných.

Liga výjimečných, Zdroj: BB Art

Liga Výjimečných, Zdroj: BB Art

První Liga Výjimečných (dílů je několik, u nás vyšly pouze první dva) je románem, odehrávajícím se v Anglii a jejích více či méně přilehlých državách (a semo tamo i jinde). Celý děj je zasazen do alternativní minulosti, kdy slečna Wilhelmina Murrayová, před rozvodem známá jako Harkerová dostane úkol shromáždit okolo sebe skupinu dosti… řekněme nestandartních osob, aby ve jménu Jejího Veličenstva chránili Impérium před tajemnou hrozbou a získali proto materiál zvaný cavonit.

Nic extra, řekne si člověk neznalý, zápletka znějící jako každá jiná. Faktem ale je, že jejími spolupracovníky jsou kapitán Nemo, indický velitel ponorky Nautilus, Dr. Jekyll a s ním samozřejmě pan Hyde, Allan Quatermaine, legendární dobrodruh, a Hawley Griffin, neviditelný muž. Pokud se vám ta jména zdají alespoň trochu povědomá, ano, jedná se přesně o ty slavné postavy z per klasik světové literatury.

Liga Výjimečných je neuvěřitelnou, komplexní a odkazy narvanou mozaikou, opírající se o základy tvořené klasickými a brakovými dobrodružnými romány konce 19. a začátku 20. století. A to ve velmi svěžím, napínavém a vizuálně výborném kabátě.

Když jsem o pár řádků výše psal, že se děj odehrává v alternativní minulosti, musím to blíže specifikovat. Prostředí je totiž téměř čistokrevný steampunk. V Londýně stojí rozestavěný gigantický most, všude poletují vzducholodě a podobné mašinky a hlavní záporák disponuje značně pokročilou technologií.

Nicméně svět jako takový by nebyl ničím bez těch, kdo ho obývají. A právě zde je síla Ligy výjimečných. Moore dokázal naprosto geniálně zapojit do děje, byť jenom náznakem, zmínkou nebo položeným předmětem naprosto neuvěřitelnou spoustu osob, věcí a všeho možného . jak ze všemožných dobových románů, tak i skutečných historických. Setkáme se tudíž s Sherlockem Holmesem, padne tu několik odkazů na události z děl H. P. Lovecrafta, v chudinské čtvrti sídlí Fu Manchu, je řeč o Dr. Caligarim, Fantomasovi nebo Phileu Foggovi, v sídle Ligy je pověšen obraz Doriana Graye..

Liga výjimečných, Zdroj: BB Art

Liga Výjimečných, Zdroj: BB Art

Toto všechno může vyvolávat dojem neskutečně přeplácaného slepence, ale Moore to kočíruje s naprostou bravurou. Odkazuje se mnohdy nenápadně, děj má spád, nic tu není neopodstatněno a všechny odkazy jsou doslova pohlazením na duši. Faktem je, že většinou si jich ani nevšimnete, jedná se o naprosté drobnosti pro fajnšmekry, ale dohromady vytváří naprosto perfektně fungující svět. Tvůrci šli dokonce ještě dále a celé dílo stylizovali jako poctu právě oněm starým brakovým dobrodružným sešitům a knihám. Občas proto můžeme narazit na různé dobové reklamy a výtržky z dobového tisku, stránky jsou prokládány oslavnými slogany na Její Veličenstvo a Impérium a vše je neskutečně stylové a bráno s velkým nadhledem.

A jelikož je komiks grafickým médiem, několik slov o jeho výtvarné stránce. Kresby Kevina O’Neilla sedí LV jako…ehm…jistá část těla na určitý druh nádobí. Kresba je velmi výrazně stylizovaná, ale neuvěřitelně detailní a naprosto perfektně sedí ke scénáři. Navíc je, v potřebných momentech, i historicky přesná a odpovídající originálům. Zkrátka, Mooreův svět díky kresbě žije a má nepřehlédnutelnou a na první pohled rozeznatelnou formu.

Podle komiksu byl před pár lety natočen film. Abych se o tomto filmu vyjádřil co nejvíce kulantně… je to srágora. Z neskutečně bohaté předlohy si bere pár jmen, název a pár dalších věcí a tvůrci naprosto ukázkově zprznili, co se dalo. Celé dílo tak dělá komiksu ostudu, a pokud jste ho viděli, rozhodně si podle něj nedělejte obrázek o komiksu.

Shrnu-li tedy vše, co jsem řekl, jde o výborné dílo, které si sice užijí mnohem více lidé, kteří někdy přečetli alespoň pár Verneovek, ale to neznamená, že ostatní z něj nebudou nic mít. Je to klasika, která nestárne a já ji nemohu než doporučit.

Název originálu: The League of the Extraordinary Gentlemen
Český název: Liga Výjimečných aneb Příběh několika gentlemanů a jedné sličné dámy
Autor: Alan Moore
Překlad: jméno příjmení
Kresba: Kevin O’Neill
Počet stran:186
Vydal: BB Art, Praha 2002
Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Liga Výjimečných: Pod vlajkou Jejího Veličenstva