Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Obec spisovatelů nefunguje. Čeští autoři založili na protest vlastní Asociaci

Redakce

Redakce

2. 12. 2014

Obec spisovatelů dlouhodobě selhává a nehájí naše zájmy. Podobné výtky směřují už delší dobu na adresu této profesní organizace od českých prozaiků i básníků. Ti nyní na protest proti nefungující obci zakládají vlastní spolek, a to Asociaci spisovatelů.

FOTO: Spisovatel Jan Němec

Jan Němec, předseda nově vzniklé Asociace spisovatelů. Zdroj: Nakladatelství Host Brno, Anna Nádvorníková

Od soboty funguje nové sdružení, které si klade za cíl hájit zájmy českých spisovatelů. Čeští prozaici a básníci tak podle svých slov reagovali na to, že stávající profesní organizace, tj. Obec spisovatelů, „dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů, je dysfunkční a svými výstupy pod vedením Tomáše Magnuska celý obor diskredituje“.

Vznikla proto Asociace spisovatelů, která chce reprezentovat široký proud české prózy a poezie, být důstojným partnerem v jednání se státními institucemi a zahraničními partnery a hájit zájmy spisovatelů jako celku.

V čele výboru Asociace najdeme přední autory a autorku české literatury: Adam Borzič, Pavel Göbl, Emil Hakl, Petra Hůlová a Jan Němec. Posledně jmenovaný je zároveň pro následující dva roky také předsedou sdružení.

Vznik Asociace spisovatelů je iniciativa autorů, kteří odmítají, aby se o literatuře i nadále rozhodovalo bez těch, kteří ji tvoří. Petra Hůlová ve své řeči na ustavující schůzi uvedla, že „Asociace spisovatelů se nepřichází a priori o něco prát, ale zaplnit prostor, kde to zeje prázdnotou.“ Je to prostor nikoli individuální poetiky či stylu, které si každý pěstuje sám za sebe, ale prostor společně formulovaných zájmů.

Mezi zakládající členy asociace dále patří např. Ondřej Buddeus, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus, Markéta Hejkalová, Vít Janota, Václav Kahuda, Martin Reiner, Michal Šanda, Marek Šindelka, Jana Šrámková, Kateřina Tučková, Martin Vopěnka, David Zábranský či Tomáš Zmeškal.

FOTO: Kateřina Tučková

Kateřina Tučková patří mezi zakládající členky Asociace spisovatelů. FOTO: Jan Němec, archiv nakladatelství Host

Asociace bude usilovat např. o vznik Státního fondu literatury coby obdoby Státního fondu kinematografie. „Pokud by z ceny bez DPH každé prodané knihy v roce 2013 připadlo 1 % do tohoto fondu, vybralo by se zhruba 50 milionů korun. Pro stát by to znamenalo „vrátit“ do oboru desetinu toho, co na DPH z knih v současnosti vybere,“ stojí v prohlášení Asociace.

Další prioritou je založení a provozování Literárního domu, který v České republice citelně chybí. Měl by poskytovat možnost stipendijních pobytů autorům i překladatelům a postupně se stát přirozeným centrem českého literárního dění. Existence literárního domu tohoto typu je v okolních zemích zcela běžná, jeho neexistence u nás nese svůj díl viny např. i na nízkém počtu přeložených děl z češtiny do jiných jazyků.

Literatura jako profesionální činnost

Asociace rovněž hodlá poskytovat právní a informační servis autorům, např. v případě uzavírání autorských smluv s nakladateli, a obecně zvyšovat povědomí o tom, že literatura je profesionální činnost, která má svůj právní a ekonomický rámec. Kromě toho se Asociace spisovatelů stane partnerem dalším institucím, jako jsou Institut umění, Svaz českých knihkupců a nakladatelů, sdružení Magnesia Litera, Svět knihy, Česká centra, Evropská rada spisovatelů ad.

„Uvedené cíle dokládají, že Asociace nemá primárně sloužit svým členům, ale literatuře jako celku. Jde rovněž o snahu vrátit spisovatele do veřejného prostoru.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obec spisovatelů nefunguje. Čeští autoři založili na protest vlastní Asociaci