Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nová audiokniha Michala Viewegha vás zaručeně pobaví

Zdi Národní knihovny v Praze v úterý 1. června vyslechly několikrát za sebou slovo srát v nejrůznějších obměnách. Nenadávali však ani knihovnice, ani nějaký naštvaný návštěvník. Sprostý výraz se linul z úst Jiřího Lábuse, který pomocí slov Michala Viewegha parodoval styl psaní Josefa Škvoreckého. Jednalo se o ukázku z nově vydané audioknihy Nápady laskavého čtenáře, která se v sále knihovny křtila.

Michal Viewegh s novou audioknihou, Zdroj: archiv Supraphonu

Michal Viewegh patří k nejčtenějším českým současným spisovatelům. Debutoval v roce 1990 novelou Názory na vraždu, dva roky poté vydal úspěšný román Báječná léta pod psa. A v roce 1993 vyšly jeho literární parodie Názory laskavého čtenáře. Toto dílo v dubnu letošního roku ve studiu Ivana Mikoty a pod taktovkou režiséra Františka Špergra namluvil Jiří Lábus, v květnu CD díky firmě Supraphon spatřilo světlo světa.

Rozverně nactiutrhačné literární parodie

Tímto označením se pyšní audio i obyčejná kniha, ve které si Viewegh tak trochu utahuje z českých i zahraničních spisovatelů. Na CD se vešlo devět parodií, ve kterých autor zveličuje příznačné prvky tvorby Bohumila Hrabala, Milana Kundery, Josefa Škvoreckého, Ernesta Hemingwaye, Alberta Moravii a dalších.

Zbrusu nová audiokniha Nápady laskavého čtenáře, Zdroj: archiv Supraphonu

Poslední zvukovou stopu, ve které si vzal na mušku sám sebe, Viewegh načetl osobně. Naďa Dvorská, která je producentkou audioknihy a křtem v Klementinu provázela, poloherecký výkon spisovatele zhodnotila následovně: „I když tam má konkurenta Jiřího Lábuse, který je mistr nad mistry, tak je Michal Viewegh opravdu dobrej.“

Dílo není určené jen pro ty, kteří znají tvorbu parodovaných autorů. Dvorská to přirovnala k slavnému americkému seriálu Simpsonovi. Seriál se nám líbí a baví nás, i když se tvůrci dost často naváží do konkrétních amerických osob nebo událostí, které neznáme.

Autorovo ospravedlnění

Dílo podle slov autora nemá být pochopeno jako slovník špatných spisovatelů. „Je tam celá řada autorů, které obdivuju, miluju!“ Mezi ně patří i Josef Škvorecký, jehož parodie nevyzněla příliš slušně. „Zbabělci pro mě byli zjevením, když jsem je četl ve svých dvaceti letech.“ Hned poté ale přiznal, že i když se v mnoha případech jedná jen o přátelské dobírání a vysmívání se, pustil se i do spisovatelů, které v lásce zrovna nemá.

Autor s Jiřím Lábusem, který audioknihu namluvil, Zdroj: archiv Supraphonu

Podobně celé Nápady laskavého čtenáře vznikly. Když bylo Vieweghovi třicet let, podruhé si přečetl Páralovy Milence a vrahy. A kniha na něj zapůsobila úplně jinak. Najednou měl chuť si z Párala a jeho Milenců udělat srandu. Tak vznikla první parodie.

Kromě toho, že si hlavní hrdina křtu vzpomněl, že texty psal jako bokovku po Báječných létech ve zbraslavském paneláku na psacím stroji, zavzpomínal i na prvotní nepochopení díla. Z nakladatelství Československý spisovatel ho s rukopisem poslali domů se slovy, že je to tenké a drzé.

A udělali chybu. Kniha, kterou nakonec vydalo nakladatelství Petrov, je úspěšná doteď, stejně jako její volné pokračování Nové nápady laskavého čtenáře z roku 2000.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová audiokniha Michala Viewegha vás zaručeně pobaví