Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Muklové mají styl. Podívejte se na 5 nejlepších filmů z vězení a hlasujte

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

27. 11. 2011

!Anketa!Vězeňské prostředí je jako centrum konfliktů, šikany, intrik, nespravedlnosti, zoufalství, ale i naděje, oblíbeným filmovým dějištěm. Které snímky, odehrávající se ve věznici, patří mezi ty nejlepší?

Catherine Zeta-Jones jako Velma Kellyová, Zdroj: distributor filmu

Že hodný a ctnostný hrdina filmové diváky zas až tolik nezajímá, zjistili tvůrci už před mnoha lety. Mnohem raději sympatizujeme s padouchy, protože mají styl, zbožňujeme charismatické nevěrníky a soucítíme s nevinnými (ale i s vinnými) vězni. O níže zmíněných filmech to platí dvojnásob.

5. Chicago

Filmová adaptace slavného broadwayského muzikálu vypráví příběh mladé Roxie (Renée Zellweger), která zavraždila svého milence. Ve vězení se setkává s ženami, které potkal podobný osud. V jejich čele stojí Velma (Catherine Zeta-Jones), známá tanečnice a zpěvačka, zároveň také Roxiin idol. Obě si pak najmou právníka Billyho (Richard Gere), který je za účelem osvobození promění v mediální hvězdy.

Mezi Roxie a Velmou ale panuje velká rivalita, každá chce mít slávu jen pro sebe, a tak se jejich cesty z vězení a ke spokojenému životu ještě velmi zkomplikují.

Chicago rozhodně nenabízí tradiční pohled na vězeňské prostředí, právě proto je ale tak unikátním kouskem. I přes jeho nesporné kvality se však po získání šesti Oscarů zvedla vlna nevole. Muzikál z roku 2002 si totiž takové množství ocenění podle mnohých nezaslouží.

4. Motýlek

Henri Charriére byl Francouz usvědčený z vraždy pasáka (kterou však dle svých slov nespáchal) a následně odsouzený na doživotí v jednom z nejhorších vězení. Za mřížemi ve Francouzské Guyaně ale do konce svého života nezůstal, podařilo se mu totiž utéct do Venezuely. Tam o svých zážitcích napsal knihu Motýlek, která se stala předlohou pro stejnojmenný film z roku 1973.

Drama se zaměřuje především na nelidské podmínky, tvrdý režim ve věznici a obrovskou touhu po svobodě, která vede k mnoha pokusům o útěk. Motýlka, jak bylo Henrimu ve věznici přezdíváno kvůli jeho tetování motýla, ve filmu ztvárnil Steve McQueen, který v roli předvedl dechberoucí výkon. Rovnocenným partnerem mu byl Dustin Hoffman, jenž si zahrál jeho spoluvězně.

Steve McQueen a Dustin Hoffman na plakátu k Motýlkovi

Jediným šrámem, který tak kniha (potažmo film) zřejmě má, je fakt, že příběh není ryze autobiografický, jak byl původně prezentován. I přesto se však jedná o výjimečné dílo jak v knižní, tak ve filmové podobě.

3. Frajer Luke

Paul Newman jako Luke Jackson je odsouzen k dvěma letům ve floridském zajateckém táboře. I přes brutální podmínky si Luke na místo celkem rychle zvykne, je optimistický a v očích ostatních vězňů oblíbený až obdivovaný.

Když se však dozví, že mu zemřela matka, je zavřen dozorci na samotku, aby se nepokusil utéct na pohřeb. Právě to v něm ale vyvolá touhu po útěku, o který se také několikrát pokusí.

Drama Frajer Luke z roku 1967 bylo inspirováno novelou Donna Pearce. Dlouhá léta bylo mnohými filmovými fanoušky považováno za nejlepší vězeňský film, pak se ale povedlo natočit film, jenž ho v mnohém překonal. Respektive dva.

2. Vykoupení z věznice Shawshank

Psal se rok 1994, když světlo filmového světa spatřil nevídaný celovečerní debut francouzského režiséra Franka Darabonta. Hlavní postavou dramatu je Andy Dufresne (Tim Robbins), který přichází do věznice Shawshank. Na místě potkává vězně Reda (Morgan Freeman), jenž je odsouzen na doživotí, a stávají se z nich přátelé.

A právě opravdové přátelství je spolu s neutuchající nadějí a touhou po svobodě hlavním tématem filmu, který vznikl na motivy novely Stephena Kinga.

Vykoupení z věznice Shawshank bylo nominováno na Oscara celkem v sedmi kategoriích. Ve stejném roce ale o zlaté sošky bojovaly i trháky Forrest Gump a Pulp Fiction, a tak nakonec odešlo vězeňské drama s prázdnou.

1. Zelená míle

Spojení jmen Stephen King a Frank Darabont podruhé v akci. Znovu ve vězeňském prostředí, znovu v mistrovském díle a znovu bez jediné proměněné oscarové nominace.

Režisérův druhý celovečerní film z roku 1999 zachytil drsné podmínky ve věznicích, ale zároveň i pochopení, s nímž se zde mohou vězni setkat. Pln empatie je v dramatu především Paule Edgecomb, ztvárněný Tomem Hanksem, který se snaží pomoci obrovitému Johnu Coffeymu (Michael Clarke Duncan).

Vězni i dozorci mohou mít velké srdce

Zelená míle je filmem o lidskosti, naději i nespravedlnosti. A také filmem, který vás nenechá chladným, strhne vás s sebou a s velkou pravděpodobností vás i rozbrečí. Právem.

[poll id=“106″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muklové mají styl. Podívejte se na 5 nejlepších filmů z vězení a hlasujte