Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Mezinárodní den žen. Oslava boje nebo přežitek?

Redakce

Redakce

8. 3. 2011

Povadlé karafiáty, chlebíčky s vlašákem a alkohol na rozjíždějící se podnikové párty – i tak by se dal popsat zkostnatělý pohled Čechů na Mezinárodní den žen. Odkud a kdy se tento fenomén vynořil?

FOTO: Manifestace za ženská práva

Manifestace za ženská práva, Zdroj: youtube.com

Kořeny ženského aktivismu sahají na počátek 20. století, který byl poznamenán raketovým tempem se šířící industrializací a populační explozí, což tvořilo ideální podhoubí pro radikální ideologie, a především – touhu po změně.

Ženská revoluce …

Už v roce 1908 se ženy hlasitě ozvaly proti otřesným podmínkám a jejich neustále se prohlubujícímu znevýhodňování ve společnosti. Zorganizovaly v New Yorku manifestační pochod za kratší pracovní dobu, lepší platové podmínky, zákaz dětské práce a volební právo. Úspěch se dostavil v podobě podpory žen v celé Americe a v roce 1909 se ve Spojených státech slavil poslední únorovou neděli první Národní den žen.

O rok později, v roce 1910, se v Kodani konala Mezinárodní konference pracujících žen, kde se zrodila idea, která zbořila hranice. Německá socialistka Clara Zetkin tady poprvé načrtla každoroční oslavu boje žen za jejich práva. Každý rok, ve stejný den, kdekoli na světě si měly ženy uvědomit svou identitu a bojovat za ni.

V návaznosti na to byl v roce 1911, 19. března poprvé uskutečněn Mezinárodní den žen a  slavilo se v několika evropských zemích. Více než milion žen, a dokonce i mužů se sešlo na mnoha manifestacích za genderovou rovnoprávnost ve všech možných směrech.

Na tom, že se MDŽ slaví na celosvětové úrovni 8. března, mají zásluhu ruské ženy, toto datum bylo vybráno jako připomenutí protestu žen proti válce a bídě v Petrohradě v roce 1917.

Velkou roli při prosazování práv žen sehrála OSN – v roce 1945 to byla Charta OSN, která poprvé zakotvila zásadu rovných práv mužů a žen. Naprostým mezníkem byl rok 1975, který byl Valným shromážděním OSN vyhlášen jako Mezinárodní rok žen.

MDŽ v komunistickém Československu

Je pravdou, že v období studené války ženské hnutí nenápadně rostlo a sílilo, ale také bylo komunistickými režimy – nejen v Československu – často degradováno a zneužíváno k propagandě. Postoj starší generace v Česku už byl naznačen výše, smutné je ovšem to, že česká média obraz MDŽ jako komunistického přežitku mohutně podporují.

Každoročně jsou vysílány záběry z husákovských scének s uvědomělými budovatelkami socialismu“, navíc je veřejnosti takřka vnucován konkurenční Den matek, připadající na druhou květnovou neděli. Z MDŽ byli očividně nesví i členové Poslanecké sněmovny, kteří chtěli v roce 2006 tento svátek vyjmout ze seznamu významných dnů.

FOTO: Plakát k Mezinárodnímu dni žen

Plakát k Mezinárodnímu dni žen

O zvláštním postoji Čechů k MDŽ svědčí i fakt, že na oficiálních stránkách Mezinárodního dne žen najdeme informace o oslavách a akcích konaných 8. března v takových zemích jako je Afghánistán, Nigérie, Rwanda, západní země nevyjímaje, Česká republika ale chybí.

Omezujeme se spíše na lokální městské a vesnické oslavy v retro stylu 70. a 80. let. Retru nemůžeme nic upřít, ale chtělo by to se trochu posunout kupředu.

100. Mezinárodní den žen

Na letošní rok 2011 připadá sté výročí konání prvního Mezinárodního dne žen, na oficiálních stránkách hnutí International Women’s Day můžeme najít spoustu informací o připravovaných akcí po celém světě, ale jak už bylo zmíněno výše, bohužel ne u nás.

Ke stému výročí byl mimo jiné připraven zajímavý projekt – 100 žen, 100 uměleckých děl, a také 100 žen, 100 příběhů. Umělecká díla byla vytvořena různými ženami ze všech koutů světa, aby bavily, provokovaly, ale hlavně inspirovaly další ženy ke změně.

I když se může zdánlivě zdát, že  ženy už dostaly, co chtěly a za co dlouhá léta bojovaly, opak je pravdou. Ano, můžeme volit, můžeme být voleny, získaly jsme rovná práva v manželství, právo na majetek, úspěšné a soběstačné ženy najdeme ve všech společenských sférách – ale!

Prosazování těchto práv není vždy lehké, otázkou nadále zůstává nedostatečná rovnost v platové sféře, v oblasti rozhodování a mocenských pozic, stále častěji se objevující domácí a sexuální násilí na ženách, diskriminace v zaměstnání kvůli pohlaví…

A proto, zapomeňte na komunisty, zvadlé karafiáty a olezlé chlebíčky, pojďte si užít den s vaší báječnou manželkou, přítelkyní, milenkou, dcerou, vnučkou, maminkou…a slavte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní den žen. Oslava boje nebo přežitek?