Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Magazín Fantasy & Science Fiction: Martin Šust představuje výběr povídek pro náročné

Jan Nohovec

Jan Nohovec

3. 2. 2011

Na počátku prosince roku 2010 se v knihkupectvích objevilo nové číslo Magazínu Fantasy & Science Fiction. Kvůli nedávným změnám v periodicitě časopisu se na něj čekalo šest měsíců, ale o to více povídek a novel nabízí.

Ilustrace na obálce, autor: Bryn Barnard

Který útvar beletristické literatury je nejtěžší na čtení, má spíše platnost řečnické otázky než čeho jiného. Každý to vnímá jinak. Mnoho čtenářů a publicistů se však shodne na tom, že povídkové příběhy žánrů fantasy a science fiction patří do skupiny těch obtížnějších. Ani ne tak kvůli své délce, námětům či technickému slangu, přirozenému pro hard SF a další subžánry, ale především kvůli pointám a propracovaným myšlenkovým rovinám, které na některých dílech vyrůstají jako houby po dešti. Dobré fantastické povídky jsou útvary, které skousne jen minoritní skupina čtenářů, o to lepší však ty texty jsou.

Novely čísla příliš nepřekvapí

Zmiňovaná náročnost fantastických textů je zcela neúměrná délce, neboť hlubší filozofickou rovinu mohou mít jak krátké počiny, tak epické opusy. Typičtějším znakem je propracovaná atmosféra nebo uměřené tempo vyprávění, na kterých mohou autoři vystavět pozadí svých povídek. V některých případech dojde ve fantastických útvarech dokonce až k částečné či úplné eliminaci prvků fantasy nebo science fiction, což samo o sobě není zas tak nemyslitelné, neboť hranice mezi fantastičnem a nefantastičnem není nijak zřetelně určena.

V novém čísle české odnože Magazínu Fantasy & Science Fiction lze nalézt všechny typy okrajových fantastických povídek, co jich jen je. Svou délkou svazku vévodí dvě novely, ačkoliv paradoxně ani jedna z nich není skutečným hitem. Zatímco Bradley Denton zamířil s Teritoriem do hájemství historické fantasy, konkrétně do poloviny devatenáctého století na středozápad USA, Albert E. Cowdrey zvolil pro Ztracený ráj subžánr space opery – ostatně v jeho stylu se odehrávaly i předchozí texty ze stejného světa, například oblíbené Kmeny z Běly. Jakkoli seriózně Dentonův příběh působí, dobová atmosféra a poměrně rozvláčný děj jeho textu ubírají na atraktivitě, až se stránky mohou zdát mdlé. Zato Cowdrey vdechnul příběhu svůj osobitý styl a navíc do o něco akčnějšího textu zamontoval druhou dějovou linii, která čtenáře čas od času posune jiným směrem. Nicméně ani on se nijak přehnaně nevytáhne.

Podobně neatraktivně na tom je i hororový kraťas Kořeniště od Frederika S. Durbina, který na rozdíl od autorovy povídky Kostlivec v jednom z předchozích čísel, skončí dříve, než si čtenář stihne uvědomit a užít popisovaný groteskní svět. S o něco větší, avšak stále nedostatečnou, úspěšností naráží na stejný problém akční Lovci odměn Randa B. Leeho.

S poctivostí nejdál dojdeš

Nicméně negativní nota rozhodně není v prosincovém Magazínu Fantasy & Science Fiction dominantní. Několik slabších textů vyvažuje množství těch největší kvality. Hned na počátku zaujme Carolyn Ives Gilmanová příběhem Medaři, který mísí myšlenku souboje rozvážného a zkušeného stáří proti impulzivnímu, ale nápaditému mládí dohromady s představou světa, jehož jeden pilíř spočívá v alchymickém zpracování včelího medu. Už ve sci-fi novele Konec okruhu v jednom z předchozích čísel Gilmanová prokázala, že umí psát dobře, v Medařích však své umění dovádí k dokonalosti.

Druhý vrchol čísla představuje v zámoří čtenářsky úspěšná Lehkonohá Sue ze San Diega od Toma Reamyho. Navzdory zavádějícímu názvu se jedná o až poetickou povídku, která zpracovává motiv dospívání skrz osudy venkovského chlapce, který se rozhodne nechat dosavadní život za sebou a žít v pestrobarevném a dosud nepoznaném americkém městě. Ani tento text neobsahuje příliš fantastických prvků, to však není ani trochu na škodu; a když se magie přece jen objeví, její part zcela logicky vyplyne z děje.

Obsah:

  • Nancy Kressová: Ve všech těch zářících hvězdách (Out of All Them Bright Stars)
  • Carolyn Ives Gilmanová: Medaři (The Honeycrafters)
  • Deborah J. Rossová: Cena za mlčení (The Price of Silence)
  • Bradley Denton: Teritorium (The Territory)
  • Frederic S. Durbin: Kořeniště (The Place of Roots)
  • Rand B. Lee: Lovci odměn (Bounty)
  • Jeffrey Ford: Medový uzel (The Honeyed Knot)
  • Albert E. Cowdrey: Ztracený ráj (Paradiso Lost)
  • James Tiptree Jr.: O mládenci, který doplul na věčnost (The Boy Who Waterskied to Forever)
  • Alexandra Duncanová: Nepříjemná záležitost (Bad Matter)
  • Tom Reamy: Lehkonohá Sue ze San Diega (San Diego Lightfoot Sue)
  • Ray Vukcevich: Chabá útěch (Cold Comfort)
  • Alex Irvine: Dračí zuby (Dragon’s Teeth)
  • Terry Bisson: Soukromé očko (Private Eye)

Rubriky: Martin Šust – Slovo úvodem, Boris Hokr – Fantastické rozhledy, František Novotný: Ryhopský les osiřel, Jiří Popiolek – Okem kritika, Pavel Renčín – Sto věží v ohrožení

Ne všechny texty však nutně vytahují na světlo filozofické myšlenky, alespoň tedy ne s vážnou tváří. Na vtipnější notu drnká třístránkový dialog umělé inteligence uvnitř ledničkypočítače. Ray Vukcevich tu ukazuje, že i jako poměrně neznámý autor se zvládá neztratit v lehce avantgardní konverzaci a smyšlených reáliích, které ji určují. Kdo by si občas nechtěl zkusit Turingův test?

Obvyklá dávka kvality

Martin Šust, editor české verze Magazínu Fantasy & Science Fiction, v úvodním slově prohlašuje, že již několikrát propírané zkrouhnutí periodicity Magazínu na pouhá dvě čísla ročně, se na objemu vydaných děl ve výsledku nijak neprojeví. Podzimně-zimní číslo jen potvrzuje jeho slova, protože opravdu vypadá jako kratší antologie, která cílí svou bohatou šíří témat na všechny úrovně náročného čtenářstva. Sedmero zmíněných příběhů doplňuje ještě dalších sedm povídek, které svou kvalitou sice v rámci Magazínu dosahují k průměru, ale v porovnání se světovou fantastickou produkcí se stále drží na výši. Pro forma je třeba vypíchnout výbornou řemeslnou práci Jeffreyho Forda, jehož povídka sice zdánlivě nemá hlavu ani patu, ale perfektně se čte. Nechybí ani teoretické texty českých publicistů, podrobná analýza nejslavnějšího díla zesnulého spisovatele Roberta Holdstocka a představení českého cyklu urban fantasy Městské války přímo od jeho autora, Pavla Renčína.

Přestože text na zadní obálce („Magazín Fantasy & Science Fiction je jednoduše splněným snem každého milovníka dobrých a čtivých příběhů.) nažene každému takovému člověku spíše husí kůži svou klišovitostí, má jednoznačně pravdu. I nové číslo se drží na velmi vysoké úrovni, naopak ještě na vyšší, vezme-li člověk v potaz zvýšení počtu stránek i obsažených děl ve srovnání s předchozími. A to navíc dle slov Martina Šusta ještě není vše – v následujících svazcích se čtenáři dočkají dalších vychytávek.

Název: Magazín Fantasy & Science Fiction 02/2010

Překlad: Radovan Zítko, Jana Rečková, Eva Brožová, Zdeněk Uherčík, Richard Podaný, Jiří Engliš, Robert Tschorn

Obálka: Bryn Barnard

Počet stran: 320

Vazba: brožovaná

Rozměry: 125 x 200 mm

Vydal: Triton, Praha 2010

Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magazín Fantasy & Science Fiction: Martin Šust představuje výběr povídek pro náročné