Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Magazín Fantasy & Science Fiction Jaro 2009

Jan Nohovec

Jan Nohovec

5. 7. 2009

Obnovená edice Magazínu F&SF u nás pod taktovkou Martina Šusta vychází od roku 2006 u nakladatelství Triton. Tvoří tak přirozený třetí vrchol trojúhelníku pro giganty Pevnost (spíše fantasy a spíše domácí) a Ikarie (spíše sci-fi), protože se zaměřuje na všechny tři složky fantastiky a otiskuje jen práce angloamerických autorů. Zajišťuje proto vlastně jediný pravidelný přísun americké povídkové fantastiky na český trh.

Já osobně jsem se Magazín F&SF rozhodoval zakoupit dlouho, ale dostal jsem se k tomu až letos na jaře. Neměl jsem žádná přemrštěná očekávání, a proto mě aktuální číslo F&SF nemělo v čem zklamat, ačkoliv bez vytáček dodávám, že některé texty pro mě byly slabšími.

Ze začátku trochu ztuha

V krátké jednohubce C. J. Cherryhové Kassandra se setkáváme s nepochopenou dívkou, která zvláštním způsobem dokáže předvídat budoucnost. Dobře vypointovaný text dokáže zamrazit i po třiceti letech, ačkoliv některé složky vyprávění přece jen dnešnímu čtenáři již nic neříkají. I přesto poměrně dobré čtení, protkané vážnými otázkami a pochybovačnými myšlenkami. Ideální text na rozjezd.

Se Stínem v diamantu Freda Chappella to už je o něco horší. V úvodním textu se píše, že to je pokračování již zveřejněných povídek, a proto zkušenějším čtenářům asi řekne něco víc. Mně osobně připadla dost průměrná, ačkoliv je to ideální odpočinková četba pro ty, kteří mají rádi fantasy plnou intrik z královských dvorů, zajímavých hrdinů a vodění čtenáře za nos.

Jako na horské dráze se dostaneme zase kvalitativně o něco výš s hororově laděnou povídkou Twilla Toma Reamyho, ich-formou vyprávěným příběhem učitelky z maloměsta, jež do své třídy přivádí novou žačku. Ta zpočátku vypadá jako naprosto normální dívka, později ale kolem sebe začíná šířit nehmatatelné ovzduší strachu, které se šíří mezi žáky, učiteli i obyčejnými občany. Autor tu výborně staví děsivou hororovou atmosféru, kterou ještě umocňuje prostředí maloměstské školy a přirozená zvídavost hlavní hrdinky. Bohužel rozuzlení už není tak atraktivní, i přesto se ale Twilla řadí mezi ty lepší povídky čísla.

Uprostřed nejen kvalitativně

Krátká SF povídka Mary Rosenblumové nazvaná S větrem v zádech zpočátku vypadala více než dobře: zajímavé prostředí s přitažlivým nápadem a zkratkovitým stylem jazyka by dávaly tušit dobré počtení. Bohužel ale povídka v průběhu čtení působí stále stejně na jedno brdo a to ji zcela kazí.

Čaroděj ze staré školy Chrise Willriche je epickou fantasy se silnými prvky pohádky. Přibližuje nám svět oblíbené dvojice hrdinů Sama Kosti a Pochmurné Moruše, kteří se několikrát za sebou přichází poradit za hlavním hrdinou čarodějem Kulobřichem, protože se chtějí zbavit neplodnosti a s ní spojených kleteb. Žádná z postav zde nepůsobí kladně nebo záporně, všechny jsou dynamické, v průběhu příběhu se vyvíjí a navíc jsou ještě podpořeny dobře vymyšleným příběhem. Příjemné počtení.

Za svou povídku Na den královnou získal Albert E. Cowdrey World Fantasy Award a každý čtenář lehce odtuší proč. Celé detektivní vyšetřování odehrávající se v reálném světě s prvky fantasy je psáno svižným stylem, který nepostrádá ironický i komický nadhled, zároveň si ale uchovává v patřičných momentech vážnost. Taktéž příjemná četba.

Trojice perel na závěr

Závěrečná trojice tvoří vrchol jarního čísla. V desetistránkové, ale o to silnější povídce Tulák autorské dvojice Benjamin Rosenbaum & David Ackert se setkáváme s postavou hlavního hrdiny, který má nechtěné nadpřirozené schopnosti. Ty mu brání v začlenění se do normální společnosti, on se ale přesto snaží zapadnout a jde si tvrdě za svým. Rychlému stylu vyprávění a propracované atmosféře trochu sráží hřebínek na první pohled trochu utahaný začátek, konec to ale bohatě vyvažuje.

Hlavním příspěvkem čísla je padesátistránková novela Konec okruhu C. I. Gilmanové, která nás zavádí na odlehlou planetu, kde lidé žijí v malých osadách na dně celosvětového moře. Většinu jejich života naplňuje plavba v organických strojích zvaných archy, které do moře vypouštějí namísto jednoduchých molekul prvků a základních sloučenin složité směsi uhlovodíků, které pomalu a jistě terraformují celé podmořské prostředí. Příběh sleduje trojici hrdinů: dívku Osadži, která se musí starat o svou nemocnou babičku, a astronauta Jacka, jenž se na planetu přijel podívat z dalekého vesmíru. Tato zdánlivě nesmiřitelná dvojice/trojice je odmrštěna po geologickém zemětřesení do zcela neznámé části oceánu a se svou archou tu proplouvají zcela neobydleným osídlením. Novela plyne pěkně pomalu a nikam nespěchá, protože kdyby to tak dělala, vůbec nevynikne sympatická pointa. Rozvláčný a autorkou důkladně napsaný text potěší na duchu.

Na úplný závěr si pro nás editor Martin Šust připravil hororového Kostlivce Frederica S. Durbina. Do zapadlého městečka kdesi uprostřed USA tu přijíždí osamělý řidič. Je právě Haloween a ve městě se připravuje každoroční pochod, na kterém se objeví i místní fenomén, titulní Kostlivec. Stejně jako v Twille nebo Tulákovi i zde se perfektně pracuje s atmosférou, asi nejlépe z celého čísla. Text je více než čtivý a přestože má trochu uspěchanou pointu, tvoří výborný závěr celého aktuálního F&SF.

V podrobných recenzích se Elizabeth Handlová a František Novotný podívali na Počítání hlav Davida Maruska a Příběh služebnice Margaret Artwoodové. Na můj vkus byla druhá recenze trochu rozvláčná a autor tu moc odbíhal od tématu, přesto však byla podnětná.

Těžko hodnotit jarní číslo Magazínu F&SF, když člověk nezná průměrnou kvalitu předchozích, přesto si ale myslím, že uspokojí každého řadového čtenáře, ačkoliv ti náročnější asi budou místy skřípat zuby.

Název: Magazín Fantasy & Science Fiction – Jaro 2009
Editor: Martin Šust
Překlad: kolektiv
Obálka: Cory Ench, Catska Ench
Počet stran: 240
Vydal: Triton, Praha 2009
Doporučená cena: 185 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magazín Fantasy & Science Fiction Jaro 2009