Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kriminál v podání Kurta Vonneguta jr.: Ale jistě, nastupte si

FOTO: Kurt VonnegutNeotřelý svěží způsob kritiky si našel Kurt Vonnegut jr., když napsal dílo Kriminálník. Ilustruje pozadí mnohých neproslulých historických událostí v rozmezí od začátků po rozklad společnosti RAMJAC. Popisuje, jak se dostal poprvé do vězení, i proč se tam dostal podruhé. A také to, které čtyři ženy miloval. Ale romantiku nečekejte: Tady má všechno své místo a vše je důmyslně provázané!

FOTO: Vězení

GanXtaZ! - vězení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Příběh, který se tváří natolik autenticky, že nepochybujete o jeho skutečnosti – takový je charakter života Waltera F. Starbucka v knize Kriminálník. A skutečně: Kurt Vonnegut umí lhát tak přesvědčivě, že mu jeho věty bez mrknutí oka baštíte. Přitom nejde o nic význačného: Jeden cuyahogský masakr, jedna aférka s malováním radioaktivních hodinových ručiček, po němž se začaly rozkládat kosti několika desítkám žen; kufřík plný bankovek na protizákonnou volební kampaň a pár velice procítěných lásek k ženám, které nikdy neexistovaly. Nevadí, Kurte.

Pod přísahou řekl, že Leland Clewes je… komunista!

FOTO: Kurt VonnegutDozajista budeme se Starbuckem souhlasit, že jít do vězení jen za svědectví proti jednomu člověku není úplně fér. Jak v knize naznačuje, pokud se něco týká vládních organizací, počet let v kriminálu rapidně stoupá. To, že o tehdejším Lelandu Clewesovi, který byl důležitým ministrem (tradovalo se, že kandiduje na prezidenta), prohlásil, že byl kdysi komunistou, naprosto zruinovalo Clewesovu pověst. Teprve po dvou letech se zjistilo, že to byla pravda: A tak šel sedět i Leland – za křivopřísežnictví. Samotná povaha zločinů je tedy kurtovsky vyšperkovaná.

Starbuck líčí začátky společnosti a později celosvětového konglomerátu RAMJAC, který získává tržní monopol takřka ve všech oblastech průmyslu. Ty jsou – jakoby mimochodem – spjaty s krvavým cuyahogským masakrem, ve kterém zástup lidí protestoval proti tehdejšímu hromadnému propuštění z RAMJACU. Stávkující, jejich ženy a zvědaví civilisté napochodovali před společnost, kde už na ně mířili odstřelovači. Přitom se přece nikomu nemělo nic stát – ostraha mnohokrát nacvičovala, jak vypadat dostatečně výhružně. Ale stalo se. Zbyla jen zdevastovaná těla.

RAMJAC je fiktivní nadnárodní konglomerát vyskytující se v několika románech Kurta Vonneguta. Svého vrcholu firma dosáhla, když vlastnila 19% Spojených států, dvakrát více než další největší konglomerát ve Svobodném světě.

(wikipedia.org)

Tři ženy, jeden příběh, stovky směšných zločinů

FOTO: KriminálníkJak se zdá, podivné situace jakoby se proplétaly s každou ženou, která zkříží Starbuckův osud. Když objeví Ruth, která vypadá jako patnáctiletý chlapec, Starbuck se s ní ožení. Mají syna, který píše pro New York Times a svoje rodiče nenávidí – už od dětsví. Jiné je to se Sárou Wyattovou, která si přes jejich společně strávený čas vezme za muže Lelanda Clewese; ale Starbuck s nimi zůstává v přátelských stycích. Nejzajímavěji protne jeho osud Mary Kathleen O’Looneyová, se kterou se shledává po letech prožitých v kriminálu, na ulici: Je z ní bezdomovkyně.

Není překvapivé, že ze čtyř žen, které miloval, zbude nakonec jen jedna; koneckonců matka mu zemřela dávno, Ruth umírá v průběhu knihy a Mary Kathleen na jejím konci… Takový je život. Starbuck zjišťuje, že Mary K. nebyla tak docela chudá. Stala se z ní totiž jediná majitelka korporace RAMJAC. Jak? Dobře se provdala a její manžel zemřel. Shodou okolností, když mu tohle Mary říkala, její slova nevnímal. Divil se tedy, když z něho a z několika dalších hodných lidí posléze udělala viceprezidenty různých divizí. Žádná z žen, které miloval, nebyla hloupá.

Když potom Mary Kathleen neočekávaně zemře, Starbuck nechce způsobit poprask. Přebere od Mary doklady včetně závěti majitelky korporace RAMJAC. Není důvod divit se, proč s ní nešel na světlo: Majitelka odkazuje celou společnost americkému lidu. Tento jediný počin nezdá se býti příliš vychytralý; Mary byla ve své víře v lidi přecejen trochu naivní. Když se na úmrtí majitelky po roce a půl fungování RAMJACU přijde, Starbuck je obviněn z úmyslného zatajení skutečnosti. Po letech prožitých v kriminálu se chystá tamtéž – kvůli člověku, jehož smrt bude pro všechny pouze byznys.

Resumé…

Pro nezkušeného čtenáře je kniha strhujícím příběhem zhrzeného zločince, který se za své činy nezdá být mnoho odpovědný. Pro čtenáře zkušenějšího je to celé dokonalá fraška, při níž tahá Kurt Vonnegut za jemné divadelní provázky. Hraje si se svým čtenářem slovní hříčkou (např. paradox jména Leland Clewes, člověk, kvůli kterému šel do vězení a taxikář, který ho z vězení odváží: Cleveland Lawes), nenuceným sarkasmem (a kdopak může za to, že se ten kufřík ocitl zrovna ve Starbuckově kanceláři?!) a poutavou výstavbou vět. Koneckonců, pokud se jeho literární hrátky nepříjemně nedotknou vašeho estetického cítění, můžete se začíst.

„Jen račte dál,“ řekl jsem. „Čím víc nás bude, tím bude větší legrace.“
Clewes se mě zeptal, jestli tomu, co se děje, rozumím.
„Ne,“ odpověděl jsem. „To je jen kriminálníkův sen. Na něm není čemu rozumět.“
Clewes se mě zeptal, kde mám boty.
„Nechal jsem je ve vypolštářované cele,“ odpověděl jsem.
„Vypolštářované cele?“ opakoval nechápavě.
„Je tam hrozně fajn,“ řekl jsem. „Nemůžete si nijak ublížit.“ (…)
Moje ztracené boty mu nedaly. Řekl, že se pro ně na policejní stanici vrátíme.
„Ani za nic!“ vykřikl jsem. „Teď už zjistili, že jsem tu kuželkářskou trofej hodil do těch sraček a ještě mě znovu zavřou.“
Edel a Clewes si ode mne kus odsedli.
„To musí být sen,“ prohlásil Clewes.

Český název: Kriminálník
Originál: Jailbird
Autor: Kurt Vonnegut jr.
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Grafická úprava: Libor Batrla
Počet stran: 213
Vazba: pevná
Rozměry: 210 x 135 x 20 mm
Nakladatelství: Argo, Praha, 2010
Doporučená cena: 258 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kriminál v podání Kurta Vonneguta jr.: Ale jistě, nastupte si