Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Jak si vybrat vysokou školu: Víme, jak se neztratit v nabídce

Redakce

Redakce

30. 11. 2012

V září započal nový školní rok a pro mnohé ze studentů středních škol se stal rokem závěrečným. A tak za pár měsíců budou řešit otázku, kam že se bude jejich život ubírat dále.

FOTO: Graduation cap

Výběr vysoké školy by neměl být náhodným rozhodnutím, Zdroj: sxc.hu

Možná už máte nějakou chvíli vybrán svůj vysněný obor. To je ale jen pomyslný první krok. Proto by se určitě hodilo pár rad, co dělat a jak nic nezanedbat, abyste byli právě vy tím, kdo příští rok zasedne do lavic vybrané školy.

Zpravidla stačí samostudium

Začínáme výběrem samotné školy. Zjistěte si o každé potenciální škole všemožné informace. Každá z institucí má nepochybně své vlastní internetové stránky. Mimo jiné se dozvíte o uplatnění, které byste po vystudování našli v praxi, jaká je délka studia a dočtete se také o podmínkách stipendia nebo ceny ubytování na koleji.

Následuje příprava, přičemž možností je hned několik. Tou první je samostudium. Čili zajistit si dostupnou literaturu a co nejvíce materiálů. „Je třeba mít o studium oboru vlastní zájem. Informace si je proto třeba opatřovat více způsoby,“ radí čtenářům TOPZINE.cz výchovná poradkyně Naděžda Vrchotková.

Měli byste tedy mít mnohem širší rozhled, se kterým na vysoké škole počítají. „Žáci nemůžou počítat s tím, že jim budou stačit pouze znalosti středoškolských učebnic. Ti, kteří na to spoléhali, téměř vždy u zkoušek vyhořeli,“ dodává Vrchotková.

 

Co nevyčteme z knih, můžeme získat i jinak

Co nevyčteme z knih, můžeme získat i jinak, Zdroj: sxc.hu

Můžete zkusit různé vědecké knihovny, časopisy a jiné odborné publikace. Některé školy také umožňují veřejné přístupy na přednášky.

Co znamená nultý ročník?

Třetím bodem jsou kurzy a placené přednášky. Samotné vysoké školy pořádají krátce před zkouškami jednodenní přednášky. Ty studentům osvětlí, za jakých podmínek zkoušky probíhají a co od nich lze čekat. Obsahem bývá i cvičný test. Cena se pohybuje v řádech několika stokorun.

A je tu ještě přípravný kurz zvaný nultý ročník. Je to asi nejrazantnější forma přípravy pro přijetí na vysoké školy. Kurzy trvají několik měsíců a probíhají většinou o víkendech.

Zde by vás měli nejlépe připravit na den zkoušek. Prochází se zde detailně každé odvětví vašeho budoucího oboru tak, aby později nic nebylo překvapením. Bohužel, finanční stránka není zanedbatelná a ceny se šplhají do tisíců korun českých.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si vybrat vysokou školu: Víme, jak se neztratit v nabídce