Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Poznejte rozdíly

Alena Nová

Alena Nová

17. 8. 2011

FOTO: Pat a MatVyhlédli jste si zajímavou brigádu, a nechcete kupovat zajíce v pytli? Pak vězte, že se při vylepšování studentského rozpočtu setkáte se dvěma typy smluv. Buďto s dohodou o provedení práce nebo s dohodou o pracovní činnosti. Základní rozdíl mezi nimi spočívá v odvodu zdravotního a sociálního pojištění.

FOTO: Pat a Mat

Bez smlouvy se do práce nepouštějte, Zdroj: youtube.com

Dohoda o provedení práce bývá u zaměstnavatelů oblíbená, a to z velmi prostého důvodu. Neodvádí se z ní totiž zdravotní a sociální pojištění a zaměstnavatel díky tomu ušetří. Ačkoli vám na zdravotní a sociální pojištění strhává určité procento z vaší hrubé mzdy, větší podíl přidává ze svého, čímž mu vzniká další náklad spojený s vaší prací. U dohody o provedení práce zaměstnavateli tato starost odpadá (alespoň prozatím).

Dohoda o provedení práce

Brigáda na dohodu o provedení práce je pro vás výhodná v případě, že jste studenti mladší 26 let a zdravotní pojištění za vás platí stát. Mzda se vám bude pouze danit a o odvody pojistného se snižovat nebude. Pokud ale studujete a je vám více než 26 let, dohoda o provedení práce se pro vás příliš nehodí. V případě, že by váš jediný příjem pocházel právě z ní, museli byste si každý měsíc hradit zdravotní pojištění ze svého.

Dohoda o provedení práce se uzavírá maximálně na 150 odpracovaných hodin ročně, v daném kalendářním roce ji u stejného zaměstnavatele můžete podepsat jen jednou. Dohod o provedení práce tedy můžete mít během roku více, ale vždy u jiného zaměstnavatele.

The YouTube ID of A5NkhEmBJZU&feature=related is invalid.

Od ledna 2012 čekají dohodu o provedení práce změny v důsledku úpravy zákoníku práce, kterou vláda schválila v červnu letošního roku. Maximální počet hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele by se měl zvýšit na 300 hodin za kalendářní rok, novinkou by mělo být i odvádění zdravotního a sociálního pojištění. To by se platilo v případě, pokud by měsíční odměna z dohody o provedení práce přesáhla 10 tisíc korun.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je dlouhodobější smlouva, u jednoho zaměstnavatele ji můžete uzavřít na celý kalendářní rok s tím, že průměrný rozsah vaší vykonané práce nesmí přesáhnout polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování této podmínky se posuzuje za celou dobu trvání smlouvy, což znamená, že na dohodu o pracovní činnosti můžete například první polovinu roku pracovat čtyřicet hodin týdně, ale od července do Silvestra už vůbec.

Zdali budete z dohody o pracovní činnosti odvádět zdravotní pojištění či nikoliv, záleží na tom, kolik si na tuto smlouvu měsíčně vyděláte. Pokud váš hrubý měsíční příjem dosáhne dvou tisíc korun nebo bude vyšší, pojištění platit budete. Vyděláte-li si měsíčně méně než dva tisíce, pojistné neodvádíte.

Máte za sebou státnice a těšíte se z čerstvého vysokoškolského diplomu? Nezapomeňte, že za vás stát přestává platit zdravotní pojištění!

Brigáda na dohodu o pracovní činnosti je pro vás výhodná například tehdy, studujete-li ještě po 26. narozeninách. Pokud vaše hrubá měsíční mzda přesáhne dva tisíce korun, zdravotní pojištění vám bude ze mzdy strhávat a odvádět zaměstnavatel a vy se o jeho platbu nemusíte starat.

Dohoda o provedení práce (DPP)

– u jednoho zaměstnavatele lze na DPP odpracovat maximálně 150 hodin za kalendářní rok

– neodvádí se z ní zdravotní a sociální pojištění

– musí být uzavřena písemně

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

– DPČ lze uzavřít, i když rozsah práce v témže kalendářním roce nepřesáhne 150 hodin

– na základě DPČ lze vykonávat práci v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby

– z měsíční odměny ve výši dva tisíce korun a více se odvádí zdravotní a sociální pojištění

– musí být uzavřena písemně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Poznejte rozdíly