Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

ČVUT postaví experimentální ekologické učebny. Budou unikátní

Redakce

Redakce

15. 2. 2013

UCEEB - vizualizace Foto: Andrea Vondráková, ČVUTPražské ČVUT započalo na podzim loňského roku pozoruhodný stavební projekt v Buštěhradě, zabývající se ekologickou efektivitou ve stavebnictví a architektuře.

Foto: Kategorie novostavba

Nová budova ČVUT v Praze Aleny Šrámkové Zdroj: Czecharchitecture Grand Prix

Záměry projektu

V říjnu byla zahájena stavba interdisciplinárního centra, které má sloužit jako laboratoř pro ekologické stavební technologie a především pro jejich zavedení do praxe. Tato snaha je realizována spoluprací s průmyslem a veřejným sektorem. ČVUT se již dohodlo o budoucí spolupráci s 20 průmyslovými partnery (mimo jiné ČEZ, Metrostav, Skanska, Subterra a další). Doufejme, že i tento záměr bude mít šanci stát se úspěšným a efektivním.

FOTO: UCEEB - vizualizace

Vizualizace projektu UCEEB
Foto: Andrea Vondráková, ČVUT

Jedná se zejména o dnes velice aktuální výzkum v oblasti nízkoenergetických a pasivních domů, energetických úspor a o nové stavební technologie, jejichž využití ve stavební praxi může výrazně snížit emise oxidu uhelnatého. ČVUT ovšem počítá i se zapojením dalších ekologických a výzkumných programů, jež bude možné spojit s fungováním nových učeben.

Podle vyjádření manažera výstavby Ing. Víta Kosiny se má projekt mimo jiné zaměřit i na standardizaci oblasti ekologické výstavby, která je dnes značně komplikovaná a neucelená.

Realizace a financování

Projekt učeben nese název Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB). Jeho náklady, čítající 672 milionů korun, budou z velké části hrazeny z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Autorem architektonické stránky projektu je architektonická kancelář Šenbergerová & Šenberger, realizaci projektu má pak na starost firma Metrostav. Výstavba by měla být dokončena v září letošního roku.

FOTO: Slavnostní zahájení výstavby UCEEB

Zahájení stavby ekologických učeben
Foto: Andrea Vondráková, ČVUT

Plány ČVUT s tímto projektem jsou velice komplexní, jedná se o propojení výzkumu, ekologických projektů a právě již zmíněného zavedení poznatků do praxe. Pokud budou tyto záměry naplněny, půjde o naprosto unikátní projekt, který snese srovnání v celoevropském měřítku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ČVUT postaví experimentální ekologické učebny. Budou unikátní