Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Co víme a nevíme o cibuli

Redakce

Redakce

16. 10. 2010

Cibuli při vaření používají téměř denně všechny světové kuchyně. Má své pevné nezaměnitelné místo. Spousta kuchařů i kuchařek by ji nejraději přidávali, jak se říká, i do buchet. Co vlastně skrývá cibule, jaké známe druhy? A proč nás dojímá krájení cibule?

Co taková cibule vůbec obsahuje?

V půl hrnku nakrájené cibule najdeme nejen cca 30 kcal, ale také důležitý vitamín C, který podporuje uzdravování a odolnost proti infekcím. Také látku zvanou diallyl-sulfid, která snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku. Stejně tak další látky, které jsou zdravé pro srdce a mají protirakovinové účinky.

Jaké známe odrůdy

Nejznámější je kuchyňská cibule, která je nejpoužívanější pro tepelnou úpravu. Její chuť je pronikavá až  nasládlá. Ale přímo sladké cibule se také pěstují a jsou velice dobré při grilování. Často ji používáme do polévek a dušených pokrmů. Jemnou chuť má cibule červená, proto ji používáme zejména syrovou do salátů či sedvičů. Jarní cibulku známe také jako naťovou nebo salátovou cibuli v podobě nakrájených prstýnků pro ozdobu pokrmů.

Do nakládaných pokrmů však přidáváme tzv. perlovku – je drobná, světlá nebo červenavá. Šalotka svým tvarem poněkud připomíná česnek, když ji oloupeme najdeme bílý nebo červený vnitřek. Chuť má lahodně jemnou, která se uplatňuje zejména ve francouzské kuchyni. Známe také cibuli španělskou.

Která je ta správná?, Foto: Filip Heimerle, Topzine.cz

Jak vybrat tu správnou?

Při nákupu vybíráme suché, pevné, stejnoměrné vyvinuté cibule či šalotky, s hladkou, jakoby papírovou slupkou, která se dá snadno sloupnout.

Šalotka by měla být jasně bílá, listy tmavě zelené a celkově svěžího vzhledu.

Cibule jako lék

Panem doktorem je zejména obsažená látka allicin, která má silný antibiotický účinek v našem těle. Nejznámějším použitím cibule při léčbě nemocí respiračního ústrojí je starý dobrý recept na kašel: šťáva z nakrájené cibule posypané cukrem. Podobný účinek má i odvar, tzv. cibulový čaj.

Recept na šťávu z cibule:
– cibuli nakrájenou na kolečka posypeme 2 – 3 lžícemi cukru, šťávu pustí již za chvíli
– podáváme několikrát denně 2 – 4 lžičky

Správná cibulka, Foto: Filip Heimerle, Topzine.cz

Jak uchovat cibuli?

Cibule by měla být na chladném, suchém a tmavém místě, nejlépe v sítce, pro dostatečný vzduch. Spotřebovat bychom ji měli do jednoho měsíce. Nenecháváme ji nikdy v blízkosti brambor, neboť brambory kolem sebe šíří vlhkost.

Sladké a jemné cibule nevydrží tak dlouho jako pálivější druhy, měli bychom si dávat pozor a spotřebovat je rychleji. Sladkou cibuli můžeme skladovat v zeleninové přihrádce v lednici. Šalotku pak v mikrotenovém sáčku v lednici.

Proč pláčeme?

Cibule obsahuje slzotvorné sloučeniny, které se při krájení nebo loupání uvolňují do okolního prostředí a způsobují nepříjemné pálení a slzení očí. Tomu můžeme předejít hned několika způsoby! Například malou perlovku cibuli můžeme před oloupáním povařit.

Jinak můžeme zkusit loupat pod tekoucí studenou vodou. V zásadě vždy platí, že pokud cibuli nakrájíme rychle a ostrým nožem, neměl by problém vůbec nastat. Klepy mluví i o jezení suchého chleba při krájení.

Pláč z cibule, Foto: Filip Heimerle, Topzine.cz

Co jste ještě nevěděli o přípravě

Plátky červené cibule nebo sladké cibule můžeme nechat změknout a zezlátnout na oleji a přidat jako přílohu k masu, rybě, drůbeži či přidat do sendvičů.

Velkou vyloupanou sladkou cibuli můžeme také naplnit různými nádivkami, například kořeněnou rýžovou směsí, a péct obdobně jako plněné papriky. Vykrojená jablka můžeme zkusit naplnit smaženou červenou cibulí a nechat změknout v troubě. Podáváme s klobáskou a míchanými vejci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co víme a nevíme o cibuli