Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cena Franze Kafky 2014: porotu zaujal čínský spisovatel Jen Lien-Kche

Redakce

Redakce

5. 6. 2014

Mezinárodní odborná porota zvolila na svém zasedání v sídle Společnosti Franze Kafky v Praze 14. nositele prestižní literární Ceny Franze Kafky. Stal se jím čínský spisovatel Jen Lien-Kche.

FOTO: Čínský spisovatel Jen Lien-Kche

Cena Franze Kafky 2014: porotu zaujal čínský spisovatel Jen Lien-Kche. FOTO: Společnost Franze Kafky, Lukáš Jasanský

Oceněný Jen Lien-Kche v reakci uvedl, že je šťasten a vděčen za udělení této ceny, Franz Kafka patří mezi jeho nejinspirativnější spisovatele.

Jen Lien-Kche přicestuje koncem října do Prahy, aby při tradičním ceremoniálu v Brožíkově síni Staroměstské radnice cenu osobně převzal.

Satirické a parodické

Jen Lien-Kche se narodil v roce 1958 a je autorem více než dvaceti románů a povídkových knih. Ty vychází z období moderních čínských dějin od 60. let 20. století, většinou silně satiricky a parodicky zaměřených. Byly přeloženy do řady jazyků. Čeští čtenáři a čtenářky si mohli od Lien-Kchea přečíst Služ lidu (BB art, 2008) a Čtyři knihy (Verzone, 2013).

Laureáta pro rok 2014 volila porota ve složení prof. Petr Demetz, dr. André Derval, dr. Marianne Gruber, prof. Oldřich Král, prof. Kurt Krolop, dr. Lorenzo Silva, dr. Jiří Stránský a prof. Hans Dieter Zimmermann mezi osmi celosvětově uznávanými osobnostmi současného literárního světa.

Výjimečná literární tvorba současných autorů

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Hlavním symbolem je bronzová soška Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny, finanční ocenění je 10 000 USD. Posláním Ceny Franze Kafky je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře a čtenářky bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky.Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora.

V předcházejících letech se nositeli Ceny stali spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Daniela Hodrová a Amos Oz.

Společnost Franze Kafky
Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Společnost Franze Kafky má přibližně 1 000 členů z celkem 23 států světa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Franze Kafky 2014: porotu zaujal čínský spisovatel Jen Lien-Kche