Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

5 zajímavostí o Stephenu Kingovi. Král hororu má fobii z čísla 13

Redakce

Redakce

23. 3. 2013

Americký spisovatel Stephen King je znám především jako král literárního hororu, jeho knihy nahání strach čtenářům po celém světě. Co jste o Stephenu Kingovi nevěděli?

Stephen King vydal svou knižní prvotinu Carrie v roce 1974 a od té doby napsal přes sedmdesát děl. King patří mezi nejprodávanější a nejbohatší autory současnosti. Většina jeho knih byla pro svůj úspěch převedena i na filmové plátno.

1. Strach z čísla 13

Slyšeli jste někdy o triskaidekafobii? Jedná se o chorobný strach z čísla 13. Ano, tato fobie skutečně existuje.

„Číslo 13 mi vždy zaručeně přivodí pocit ledového prstu přejíždějícího po mé páteři nahoru a dolů. Když píšu, nikdy nepřestanu pracovat, pokud jsem na stránce 13, nebo jejím násobku. Raději píšu dál, dokud se nedostanu k bezpečnému číslu,“ vysvětlil King.

Ale u toho to ještě nekončí. King vždycky překračuje schod zadního schodiště do svého domu, aby těch schodů nebylo třináct, ale dvanáct. Koneckonců třináct schodů mívaly asi až do roku 1900 šibenice v Anglii. Při čtení se nikdy nezastavuje na stránce 94, 193, 382, protože součty jejich cifer dávají dohromady třináct.

2. Carrie jako inspirace skutečností

Kingova prvotina – kniha Carrie (1974, čes. 1992) popisuje stejnojmennou hlavní hrdinku, která je třídní outsiderkou a spolužáci ji šikanují. King se pro postavu Carrie inspiroval svými spolužačkami – Dodie a Sondrou.

Autor o své postavě napsal: „Nikdy jsem neměl Carrie rád, tu ženskou postavu Erica Harrie a Dylana Klebolda, ale díky Sondře a Dodie jsem jí konečně začal trochu rozumět. Litoval jsem ji a litoval jsem i její spolužáky, protože jsem kdysi byl jedním z nich.“

3. Pouti pistolníka Rolanda věnoval skoro celý svůj život

Kingův rozhodně nejrozsáhlejší a jeden z nejúspěšnějších literárních počinů, osmidílná sága Temná Věž, pojednává o posledním z pistolníků Rolandu Deschainovi z Gileadu. První stránky začal psát už v roce 1970, tedy ve třiadvaceti letech, když navštěvoval poslední ročník vysoké školy.

FOTO: Dům Stephena Kinga

Dům Stephena Kinga v Maine. Zdroj: Wikimedia

Tehdy sedl ke svému starému psacímu stroji a napsal první větu: „Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách.“ Sága měla původně sedm dílů, ale King se rozhodl napsat i díl osmý.

Celá sága je také částečně inspirována básní Childe Roland přišel k Temné věži od Roberta Browninga. Temnou věží navíc prostupují postavy z jeho ostatních knih.

4. Závislost na drogách a alkoholu

V 80. letech si King prošel temným obdobím, měl závislost na alkoholu a drogách. V té době byl však na vrcholu své kariéry a měl dostatek financí, aby si obojího plně dopřával. I pod vlivem se věnoval psaní a sám následně přiznal, že si proces psaní u některých svých knih vůbec nepamatuje.

Jedná se například o knihu Cujo, která vyšla v roce 1981, a King si nevzpomíná, jak ji psal. Když psal Osvícení o otci závislém na alkoholu, neuvědomoval si, že vlastně píše sám o sobě. Ze závislosti se nakonec dostal díky manželce Tabithě, která ho podporovala celý život.

5. Zabil Richarda Bachmana

King v 70. a 80. letech začal psát pod pseudonymem Richard Bachman. Pod tímto jménem vydal celkem šest románů – Vztek (1977), Dlouhá cesta (1979), Srovnáno se zemí (1981), Running Man (1982), Kletba (1984), Strážci zákona (1996) a Blaze (2007).

King měl vše perfektně promyšlené a svému imaginárnímu zástupci vymyslel i celý životopis, následně ho nechal zemřít na rakovinu pseudonymu, vzácnou formu schizofrenie.

Na otázku Jaký máte názor na Bachmana? King odpověděl: „Nepříjemný člověk… Jsem rád, že je mrtvý.“

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 zajímavostí o Stephenu Kingovi. Král hororu má fobii z čísla 13