Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 oblíbených filmů Amy Adams. Chtěla být jako Hitchcockovy dívky

Anna Bílá

Anna Bílá

22. 6. 2015

Pohádková princezna i Lois Lane – to jsou role, které si Amy Adams už vyzkoušela. Brzy ji čeká i drsná Janis Joplin. Kde Amy Adams bere inspirace do své herecké kariéry? Možná vám to prozradí výčet jejích oblíbených filmů.

Herečka, která se narodila v Itálii, začala svou filmovou kariéru v roce 1999 ve snímku Kráska na zabití. Postupně si zahrála v seriálech Čarodějky nebo Buffy, přemožitelka upírů. V roce 2002 se objevila po boku Leonarda DiCapria ve filmu Chyť mě, když to dokážeš.

Postupem následovaly větší snímky a role, například ve filmech Junebug, Kouzelná romance nebo Julie a Julia. V roce 2013 ztvárnila Lois Lane v Muži z oceli Zacka Snydera. Obdržela mnoho nominací na ceny BAFTA, Zlatý glóbus i Oscar, ovšem prozatím žádnou z nominací neproměnila.

V roce 2016 ztvární Janis Joplin, hudebnici úzce spjatou s hnutím hippies, která ve 27 letech zemřela na předávkování.

FOTO: Amy Adams

Amy Adams jako Lois Laneová v Muži z oceli. Zdroj: distributor filmu

Jih proti severu (1939)

Prostředí Ameriky a války severu proti jihu poskytuje pozadí pro silný příběh lásky Scarlett O’Harové a Rhetta Butlera. Snímek vznikl v roce 1939 podle stejnojmenné knihy autorky Margaret Mitchellové z roku 1936. V hlavních rolích zářili Vivien Leigh a Clark Gable. Film obdržel celkem 10 Oscarů a Americký filmový institut ho řadí na 4. místo v žebříčku 100 nejlepších filmů.

„S tímto filmem jsem vyrostla a měl na mě velký vliv,“ říká Amy Adams. „Scarlett na mě měla velký vliv svou paličatostí, bohužel – ovšem naučila jsem se to ovládat. Poprvé jsem ho viděla, když mi bylo 13, a byla jsem jím posedlá. Je tak romantický, do toho drama, válka, americká historie, což mě bavilo. Jak jsem stárla, začala jsem oceňovat i provedení, je to nádherný film.“

Čaroděj ze země Oz (1939)

Jak vyřešit situaci, kdy vás tornádo přenese z Kansasu do čarovné země Oz? Spojte se s Hodnou čarodějnicí ze severu, Strašákem, Plecháčem a zbabělým Lvem. Aspoň tak to udělala hlavní hrdinka Dorotka, která se se svým doprovodem vydala do Smaragdového města za velkým čarodějem, který jí má pomoci dostat se zpátky domů.

Tento fantasy muzikál vznikl podle knižní předlohy – v roce 1900 vydal spisovatel L. Frank Baum novelu The Wonderful Wizard of Oz. Dorotku ve verzi z roku 1939 si zahrála Judy Garland. Od té doby byl příběh zpracovaný ještě mnohokrát, včetně muzikálových verzí v divadlech.

„Zkoušeli jste se na to někdy dívat v doprovodu Dark Side of the Moon? Měli byste to zkusit, je to hodně zvláštní,“ doporučuje Amy Adams.

Vertigo (1958)

Dnes už klasika Alfreda Hitchcocka sleduje příběh policisty Fergusona (Jimmy Stewart), který je donucen, aby odešel do předčasného důchodu kvůli tomu, že se u něj vyvinula akrofobie a také vertigo – pocit falešného rotačního pohybu, který vede k dezorientaci. Nicméně jednoho dne si ho najme Gavin Elster jakožto soukromého detektiva, aby sledoval jeho manželku, která se poslední dobou chová zvláštně.

Kamerový efekt, který byl použit ke ztvárnění Fergusonovy akrofobie, dostal podle filmu jméno vertigo efekt.

„Miluju Alfreda Hitchcocka a tohle byl jeden z prvních filmů, co jsem od něj viděla,“ říká herečka. „Viděla jsem to v rámci společenských věd ve škole, museli jsme o tom napsat práci. Zaměřila jsem se na způsob, jakým Hitchcock natáčel, na tón filmu. Navíc jsem vždy byla fanynkou Jimmyho Stewarta. A pak je tu samozřejmě Hitchcockova blondýnka – ženy v jeho filmech jsou jedním z důvodů, proč jsem se chtěla stát herečkou. Svázala jsem si vlasy a zkoušela si vytrhávat obočí, jako měly jeho blondýnky. Chtěla jsem být jako ony.“

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Andy je poslán do vězení za vraždu manželky a jejího milence, i když sám tvrdí, že je nevinný. V Shawshanku se setkává s doživotně odsouzeným Redem, který se stává jeho přítelem. Musí čelit šikanování od dozorců i od spoluvězňů. Andy ovšem díky své bankéřské minulosti získá pozornost ředitele věznice, který ho chce využít k praní peněz.

Film byl natočen podle předlohy Stephena Kinga. V rolích Andyho a Reda se objevili Tim Robbins a Morgan Freeman.

„Shawshank je jeden z těch filmů, na které se vždy podívám, když běží v televizi, i když ho mám na DVD. Má skvělý scénář, skvělý příběh, je to o lidské duši a vykoupení… je to nádherné,“ vysvětluje Amy Adams. „Nejvíc se mi líbí asi scéna, kdy hraje opera a pak se všichni zarazí, když uslyší hlas Morgana Freemana. Prostě nádhera.“

Papoušek Paulie (1998)

Jak napovídá název, ústředním hrdinou tohoto snímku je papoušek jménem Paulie, který se naučil mluvit. Vlastnila ho holčička Marie, která měla problémy s vyslovováním. Když se ale s rodinou přestěhovala, nevzali Paulieho s sebou. A tak Paulie putuje od majitele k majiteli, zažívá s nimi různé příhody, a když se ocitne v Los Angeles, svůj příběh vypráví ruskému imigrantovi Míšovi.

„Musíte vidět Paulieho! Možná si myslíte, že jsem cvok, ale miluju Paulieho,“ prohlásila Amy Adams. „Přivedl mě k němu můj mladší bratr. Navíc v tom filmu není jen papoušek, máte tam taky Genu Rowlands, Jaye Mohra, toho chlápka z Monka, Tonyho Shalhouba, ten je můj oblíbenec. Je to dojemný příběh.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 oblíbených filmů Amy Adams. Chtěla být jako Hitchcockovy dívky